Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Sociální služby bude dál platit ministerstvo a ne kraje (tyden.cz)

Novinářům to po jednání řekli Rusnok a šéf asociace Michal Hašek (ČSSD). Podle Rusnoka předchozí koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) v přípravě převodu financování ze státu na kraje zaspal. Bývalá ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) odklad navrhovala a připravila novelu.

Převedení rozdělování dotací na kraje, s nímž se počítá od příštího roku, by pravděpodobně podle Rusnoka vyvolalo velké problémy. Přineslo by je nejspíš krajům a zejména poskytovatelům péče. Systém financování sociálních služeb v ČR obecně není dobře uspořádán, míní předseda vlády.

"Budeme se snažit společně tu věc dořešit, proto bude nutné oddálit moment přechodu dotačního systému na kraje," vysvětlil Rusnok.

S hejtmany bude o tématu jednat ministr práce František Koníček, dodal premiér. S odkladem se prozatím počítá na rok, Rusnok ale nevyloučil ani delší odklad.

Hašek v pátek tuto oblast označil za velmi citlivou záležitost.

"Předchozí vláda zcela zaspala v otázce přípravy převodu," uvedl. S vládou chtějí hejtmani společně udělat vše pro to, aby byl nynější zákon změněn a jeho účinnost odsunuta do doby, než bude vše připraveno. "Aby ani na den, na hodinu či na minutu jsme neohrozili poskytovatele a příjemce těch služeb v terénu," řekl.

Dotace rozděluje ministerstvo práce. Peníze poskytovatelům péče o postižené, seniory a další potřebné dává na doporučení krajů. Kraje měly začít finance samy přidělovat už od roku 2012. Změna se ale odložila o dva roky. Žádaly o to asociace krajů i poskytovatelů či rada postižených. Ministerstvo práce se zas obávalo toho, že by kraje poslaly peníze hlavně svým zařízením. Chtělo proto vytvořit vhodnější systém přidělování prostředků, ten ale zatím nevznikl. Na dalším odsunutí, a to o rok, se proto už v dubnu s asociací poskytovatelů dohodl expremiér Petr Nečas (ODS). Bývalá ministryně novelu s odkladem připravila. Podle ní resort na celkové změně systému pracoval.

Dotace do sociálních služeb v posledních letech klesají. V roce 2008 činily 8,2 miliardy korun, v roce 2009 pak 7,4 miliardy, o rok později 6,8 miliardy a předloni 6,2 miliardy korun. Ministerstvo poukazuje na to, že na financování se podílejí obce i kraje. Služby by si měli platit i klienti z příspěvku na péči. Loni na ně stát vydal 18,39 miliardy. Letos se počítá s 20,49 miliardy.

Hejtmani s vládou probírali také další témata, například problematiku obnovy oblastí postižených nedávnými záplavami.

"Chceme, aby se zastabilizoval systém protipovodňových opatření, existovala úzká koordinace mezi vládou a kraji v oblasti protipovodňových opatření," zdůraznil Hašek.

Rusnok také zdůraznil, že nynější vláda nadále počítá s podporou regionální železniční dopravy ze státního rozpočtu.

"Po třech letech se vracíme k normálu a s radostí oznamuji, že dohody a smlouvy platí," poznamenal šéf asociace krajů.

Zdroj: Tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:20.