Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Vzniká plán, jak pomoct severu (Hospodářské noviny)

Nejvážnější je situace v ocelárnách Evraz a v dolech OKD (jejich spoluvlastníkem je Zdeněk Bakala, majitel vydavatele HN). S ekonomickými potížemi se ale potýká většina velkých průmyslových firem v kraji.

Dnes ráno se kvůli tomu sejdou premiér Jiří Rusnok, ministr průmyslu, ministr práce František Koníček a hejtman severní Moravy Miroslav Novák. Navážou na kabinet Petra Nečase, který s vymýšlením záchranných kroků začal.

Dotace velkým firmám Ciencialu k rychlému postupu motivuje i úzké propojení s tamním průmyslem, zná ho z více než dvacetileté praxe v Třineckých železárnách. K těm má například zamířit evropská dotace na ekologické projekty, dojednal ji bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Brusel přitom není podpoře velkých podniků nakloněný. Kromě Třineckých železáren se to týká hutí ArcelorMittal Ostrava.

Resort ještě pod Chalupovým vedením přesvědčil Evropskou komisi, aby do těchto průmyslových firem v Moravskoslezském kraji uvolnila 1,3 miliardy korun. Komise zatím schválila tři české žádosti. „O zbylých dvou rozhodne v nejbližší době,“ uvedl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Důležitým bodem plánu na pomoc regionu jsou také poplatky za obnovitelné zdroje. „V průmyslu je elektřina velký výdaj, cena je likvidační. Ministr chce, aby stát firmám co nejvíc ulehčil v nákladech,“ řekla HN Jana Dronská, mluvčí Ciencialy pro Moravskoslezsko. Postup už předchystal jeho předchůdce Martin Kuba z ODS. Před svým odchodem poslal do připomínkového řízení zákon, podle nějž by stát přestal od příštího roku na obnovitelné zdroje přispívat. Ministerstvo počítá s tím, že normu doladí s EU. Evropská komise totiž zhatila nápad Nečasovy vlády, že by průmyslové firmy byly v poplatku zvýhodněné oproti ostatním, když u ní s podobným postupem narazilo Německo.

Ministr Koníček pak přijde s možnostmi kurzarbeitu. „Vláda hledá způsob, jak stávající model upravit, aby na něj dosáhly všechny typy podniků,“ naznačila Dronská. Dnes je kurzarbeit zaměřen spíše na menší a střední firmy.

Posledním bodem, jak výhledově posílit situaci kraje, je zlepšit dopravní spojení hlavně se Slovenskem. To je ale hodně vzdálený plán.

Dnešní setkání ministrů ale není první, nad hrozbou nárůstu nezaměstnanosti se šéf resortu průmyslu sešel s hejtmanem Novákem už minulý týden. Řešili podniky OKD a Evraz, které patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v oblasti, jejich krach by dopadl nejen na tisíce jejich pracovníků, ale i na síť dodavatelských firem.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:04.