Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Ministr Koníček: Zvýšení minimální mzdy považuji za zásadní (parlamentnilisty.cz)

“Zvýšení minimální mzdy je jedním z mých prioritních úkolů“, říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává: “Jsem velmi rád, že se potřebné nařízení dostalo na program tak brzy, vše bylo připravené díky mé předchůdkyni Ludmile Müllerové. Zvýšit minimální mzdu považuji za zásadní, lidem se musí vyplatit pracovat.“

Minimální mzda se neměnila od roku 2007. Podle kvalifikovaného odhadu týká asi 100 - 120 tisíc (cca tří procent) pracujících lidí. Na zvýšení se před časem shodla Rada hospodářské a sociální dohody ČR. Řešení, které zpracovalo MPSV a zítra projedná vláda, je kompromisem mezi návrhy zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Předloha, která má změnit nařízení vlády č. 567/2006 Sb., nepočítá se zvýšením minimální mzdy pro zaměstnance se zdravotním postižením, kteří pobírají invalidní důchod. Těm se totiž minimální mzda zvýšila od roku 2013 - viz www.mpsv.cz/files/clanky/14335/TZ_150113a.pdf. Nyní je třeba firmám, které zaměstnávají převážně lidi se zdravotním postižením, dát dostatek času vyrovnat se s dříve zvýšenými mzdovými náklady (o 2 000 resp. 4 000 Kč), nepropouštět a udržet zaměstnanost i pracovní místa pro zdravotně postižené. Současně by takové opatření nezhoršilo postavení na trhu práce u těch invalidních lidí, kteří dosud nejsou zaměstnaní a pracovní uplatnění teprve hledají.

Vláda může podle zákoníku práce upravovat minimální mzdu svým nařízením. Přihlíží přitom k vývoji spotřebitelských cen a mezd. Aby nejnižší cena práce mohla plnit své základní funkce, je nutné zohlednit všechny další sociálně ekonomické souvislosti.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:12.