Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Koníček chce posílit úřady práce a zvýšit zaměstnanost (aktualne.cz)

Od ředitelky centrálního úřadu práce chce tento týden dostat první návrh, kolik lidí a materiálu by pobočky na zajištění pomoci nezaměstnaným potřebovaly, vyjádřil se Koníček.

"Jsou věci, které nesnesou mnoho odkladů. Toto je jedna z priorit, která odklady nesnese," uvedl ke změnám na úřadech práce Koníček.

Úřady práce vyplácejí i dávky. Věnovat se problematice zaměstnanosti nestíhají.

Úřady práce se od loňska věnují nejen problematice zaměstnanosti, ale vyplácejí i dávky. Původní agendu tak plně nestíhají. Strukturu úřadů práce proměnila od dubna 2011 reforma tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Jeden "superúřad" zastřešil krajské pobočky s kontaktními místy po republice. Od loňska se úřady přestaly věnovat jen zaměstnanosti, a začaly vyplácet i dávky. Generální ředitelka Marie Bílková po svém nástupu do funkce v květnu řekla, že právě na vyplácení dávek se soustředila největší pozornost, přestože lidí bez práce kvůli krizi přibývalo. Do popředí chtěla proto zas dostat agendu zaměstnanosti. Podporovala to už Koníčkova předchůdkyně ve funkci Ludmila Müllerová (TOP 09). Ke zhruba 8500 zaměstnanců úřadů mělo přibýt několik stovek úředníků.

Bílková má novému ministrovi tento týden předložit první verzi návrhu na změnu organizace generálního ředitelství i první variantu požadavků "na personální a materiální dimenzi" krajských poboček a kontaktních míst. Všechny potřeby, služby a činnosti, které mají úředníci klientům poskytovat, pak zmapuje "rozsáhlá analýza". Popíše "zcela zřejmé deficity", uvedl ministr. Výsledky by se měly stát podkladem k žádosti pro vládu o peníze na další personál a vybavení.

Koníček zatím nepřiblížil, jakou částku by přibližně na posílení úřadů práce mohl po kabinetu žádat. "Materiál pro vládu musí být kvalitní, věcný a nesmírně konkrétní."

Tlak na vládě na vyřešení ostatních deficitních záležitostí v ostatních resortech bude velký.

„Já si musím zajistit kvalitou materiálu a naléhavostí řešení, aby ministerstvo práce a úřady práce měly prioritu," uvedl ministr.

Podle něj ministerstvo najde finance pro úřady i ve svém rozpočtu. Přesune jim je spolu s částí zaměstnanců. Koníček totiž chystá "reorganizaci" některých ministerských odborů.

"Část agend a lidí přejde z části na úřady práce, vytvoří jakýsi základ budoucího řídícího systému na generálním ředitelství úřadu práce," dodal ministr.

Zatím není jasné, jak dlouho by mohl Koníček v ministerském křesle zůstat. Je členem úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka, která nemá jistou podporu ve Sněmovně. Strany bývalé koalice uvedly, že jí nedají důvěru. I bez ní by ale mohl kabinet případně zůstat až do řádných voleb a do vzniku povolební vlády, tedy klidně i rok.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:13.