Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Důchodová reforma:

Penzijní reforma je krok správným směrem

O jaké změny se jedná? Nově bude možné z druhého pilíře vystoupit, a to po pěti letech od začátku spoření. Na rok 2014 se plánuje otevření možnosti vstupu pro všechny osoby do 40 let. Peníze z II. pilíře bude možné zdědit podle rozhodnutí dědice. Buď si peníze nechá převést do svého II. pilíře, nebo si je vybere v hotovosti. A konečně k dnešní doživotní nebo 20leté rentě přibude i možnost 15leté renty.

Přitažlivější celoživotní spoření

„Myslím si, že tyto změny odstraní u mnoha občanů obavy ze vstupu do druhého pilíře, a učiní tak mnohem přitažlivější nové celoživotní spoření, které může velmi dobře a s nízkými náklady podpořit zabezpečení na stáří. Jsem rád, že se druhý pilíř stane otevřenějším a flexibilnějším, než tomu bylo dosud,“ říká ředitel odboru sociálního pojištění MPSV Ing. Tomáš Machanec MBA.

Pro penzijní společnosti se ale nic nemění. „Všechny penzijní společnosti se budou dál starat o klienty, kteří k nim vstoupili. Nehraje roli, jestli má některá penzijní společnost jednotky, nebo desítky tisíc klientů,“ říká prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda. „Penzijní reforma je správná cesta a všichni uděláme všechno pro to, aby druhý pilíř přečkal i potenciální politické turbulence. Když už se Česká republika konečně rozhoupala a pustila se do reformy důchodového systému, byla by obrovská škoda celý proces zastavit a vrátit zpět do bodu nula,“ dodává Svoboda.

Jaké fondy jsou nejžádanější?

Lidé mají možnost vybrat si ze čtyř variant důchodového spořeni. Nejčastěji vstupovali do dynamických nebo vyvážených fondů, méně do konzervativních a nejméně žádaný byl fond státních dluhopisů. „Pětatřicátníci mají do důchodu ještě třicet let, takže je před nimi relativně dlouhý investiční horizont a zcela racionálně předpokládají, že v dynamických fondech bude z dlouhodobého pohledu vyšší výkonnost,“ doplňuje viceprezident Asociace penzijních fondů Aleš Poklop.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.10. 2018 000 11:19.