Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Nezaměstnaným pomáhají stáže (Blanenský deník)

Pětadvacetiletá Jana Jakubcová z Černé Hory se v polovině května zapojila do projektu Stáže ve firmách od Fondu dalšího vzdělávání. Ten má za úkol snížit nezaměstnanost a je určený především pro absolventy škol či dlouhodobě nezaměstnané. Jakubcová tak nastoupila na stáž do blanenské společnosti Zásobování teplem jako odborná účetní.

„Čekají mě státnice a v dnešní době mají absolventi bez praxe problém najít si práci. Stáží ve firmě si chci zvýšit uplatnění na trhu práce, protože si právě vyzkouším pracovat v praxi,“ vysvětlila stážistka.

Podle tiskového mluvčího Úřadu práce České republiky Jiřího Reichla existuje více způsobů, jak svoje šance při hledání zaměstnání zvýšit.

„Mohou to být právě stáže ve firmách, rekvalifikace a další nástroje aktivní politiky zaměstnanosti,“ uvedl Reichl.

Výhody stáží vidí i finanční ředitelka společnosti Zásobování teplem Renata Nezvalová, která stáže poskytuje.

„Chceme firmu posunout dál, a tak hledáme schopné zaměstnance. Při přijímacích pohovorech se toho člověk o uchazečích moc nedozví, protože je na to málo času a často tam působí i tréma, která může dojem z člověka zkreslovat. Stáže u nás trvají dva až čtyři měsíce, podle toho, jaká je to pozice. Takže při nich máme možnost uchazeče o zaměstnání opravdu poznat a vybrat si, který z nich má předpoklady pro tu kterou pozici,“ popsala Nezvalová.

Ačkoliv Fond dalšího vzdělávání spustil projekt už před rokem, měla Jakubcová s hledáním stáže na Blanensku problém.

„Hledala jsem v ekonomickém oboru, ale na Blanensku do projektu ještě moc firem zapojených není,“ řekla.

Brzy ale budou mít nezaměstnaní na Blanensku zase o něco větší výběr ze stáží. Do projektu se totiž zapojují už i další společnosti, jako například boskovická Auteco BS.

„Přidali jsme se asi před měsícem a půl a pozice pro stážisty teprve dolaďujeme. Zaujalo nás ale například to, že si mezi stážisty budeme moci vybrat nové zaměstnance,“ řekl vedoucí společnosti Michal Hříbal.

Problém s nezaměstnaností na Blanensku nyní řeší oproti konci minulého roku méně lidí. Zatímco k poslednímu prosinci roku 2012 blanenský úřad evidoval 5 222 uchazečů o zaměstnání, k poslednímu červnu tohoto roku jich bylo 5 035. Podíl nezaměstnanosti se tak snížil ze sedmi procent na šest celých sedm procenta. Klesl i počet nezaměstnaných absolventů z 437 na konci minulého roku na 280 v závěru letošního června. Volných pracovních míst blanenský úřad práce k poslednímu červnu evidoval 272, což je o dvaaosmdesát více než na konci minulého roku. 5 035 tolik uchazečů o zaměstnání evidoval Úřad práce, kontaktní pracoviště Blansko, na konci letošního června. Je to o 187 méně, než tomu bylo k poslednímu prosinci minulého roku.

Zdroj: Blanenský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:48.