Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Nezaměstnaných Čechů ubylo (LN)

„Za poklesem stojí stěží něco víc než obvyklý sezonní vývoj. Meziročně se přírůstek počtu nezaměstnaných stabilizoval kolem 65 tisíc. Pozitivně lze hodnotit počet volných pracovních míst, který dosáhl nejvyšší hodnoty za tři roky,“ říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Trh práce podle něj vytváří o ekonomice nejednoznačný obrázek.

„Na jedné straně nejsou patrné známky prohlubování problémů, na druhé straně ani výraznějšího oživení ekonomiky,“ podotkl Sobíšek.

Hlavním problémem zůstává, jak oživit domácí hospodářství a s ním i zaměstnanost. Odborníci volají například po uvolnění strnulého pracovního trhu.

„Vláda by se měla mnohem více zaměřit na mikroekonomiku. Podporou živnostníků a drobných podnikatelů, například snížením administrativní zátěže, podporou zkrácených flexibilních pracovních úvazků může vláda pomoci vzniku nových pracovních míst a podpořit tím zaměstnanost,“ říká ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

Za úvahu by podle něj stála zřejmě i legalizace švarcsystému.

V červnu měli lidé velkou šanci najít si práci především v sektorech, které nabízejí sezonní zaměstnání. Volná místa byla třeba v pohostinství, stavebnictví či v zemědělství.

To potvrzují i pracovní portály.

„V červnu se uchazeči zajímali jako už tradičně zejména o pracovní nabídky v administrativě. Následně pak o pozice obchodníků, řemeslníků a výrobních pracovníků. Sezonní zájem byl též o práci v gastronomických provozech,“ uvedl manažer pracovního portálu jobDNES.cz Jaroslav Hůrka.

Poptávka se tak do značné míry potkala s nabídkou, kterou inzerují firmy, dodal. Otázkou je, co se bude dít s výší nezaměstnanosti na podzim. Nyní si totiž řada čerstvých absolventů škol prodloužila prázdniny a faktický vstup na trh práce je čeká až v září. Již teď přitom podle dat ministerstva práce a sociálních věcí připadají na jedno volné pracovní místo čtyři absolventi či mladiství. Rostoucí problémy s nezaměstnaností mladých dokazuje i studie Národního ústavu vzdělávání. Ta tvrdí, že bez práce je v zemi nejvíc absolventů od roku 2008.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:41.