Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Jak dostat mladé do práce? Uhradit firmám jejich plat (MF Dnes)

Šanci získat roční praxi ve svém oboru budou mít někteří ze čtyř stovek absolventů učilišť, středních a vysokých škol, kteří se nově dostali do evidence Úřadu práce v České Lípě. Zdejší kontaktní pracoviště ÚP je chce zapojit do programu Odborné praxe pro mladé v Libereckém kraji.

„Čtyři sta absolventů bez práce je vysoké číslo. To je téměř patnáct tříd po třiceti žácích. Proto je dobře, že takový program vznikl. Podobný již existoval, ale to jsme dávali firmám, které si vzali absolventa na praxi, dvanáct tisíc. Teď je to téměř dvojnásobek. Firmy mají velký zájem,“ vysvětluje ředitelka českolipského úřadu práce Zdeňka Cibulková.

Jak by měl program od září fungovat? Úřad práce bude firmám, které absolventy zaměstnají, dávat peníze na jejich celý hrubý plat. Částky jsou určené tak, že za vyučeného je strop na měsíc 20 tisíc, za středoškoláka o dva tisíce víc a vysokoškolák si může vydělat až 24 tisíc.

„Samozřejmě, že každý absolvent musí být zařazen do kategorie, která odpovídá jeho vzdělání a podle toho bude mít plat. Tuto částku budeme firmám posílat,“ říká Cibulková.

Za velmi šťastný krok považuje zřízení Odborné praxe pro mladé šéf asociace samostatných odborů Milan Šubrt z Liberce: „Ti lidé by nikdy práci nedostali, protože zaměstnavatelé se běžně vymlouvají, že nemohou brát lidi bez praxe. Proto je to velmi důležité. Je to sice jen na rok, ale dává to mladým lidem naději, že když se dobře uvedou, mají šanci, že si je tam nechají. Ostatní pak budou mít v ruce papír, že mají ve svém oboru praxi a bude se jim práce lépe hledat. Už to mělo být dávno.“

Podle ředitelky Zdeňky Cibulkové již o tento program projevily zájem firmy se strojírenským zaměřením, automobilky i sklárny. Není divu, je to poprvé, kdy stát bude platit za absolventy celou mzdu a firmy z nich bude mít zisk téměř jako z ostatních zaměstnanců.

„Asi před měsícem jsme už o tom na úřadu práce mluvili. Je to velmi dobrý nápad. Jakmile se s tím seznámíme podrobněji a zjistíme, že jde o životaschopný projekt, půjdeme do toho,“ míní ředitel novoborské sklářské firmy Ajeto Jaroslav Turnhöfer.

Také starostka České Lípy, kde je současná nezaměstnanost 10,2 %, je přesvědčená, že jde o velmi dobrý počin směrem k absolventům.

„Až budou známé přesnější podmínky, určitě se podíváme na to, jak bychom to mohli využít,“ říká starostka Hana Moudrá.

Mimo peněz určených na mzdy, budou moci jednotlivé firmy vytvořit funkci mentora, který by se novým absolventům věnoval.

„Na tuto činnost je možné použít třicet tisíc měsíčně, ale předpokládáme, že by se tomu mohl věnovat tak patnáct hodin týdně, takže by bral asi třetinu této částky,“ dodává ředitelka Úřadu práce v České Lípě.

Na roční praxe nových absolventů je vyčleněno v celém Libereckém kraji 50 milionů korun. Tyto peníze by měly stačit na praxi 600-700 mladých lidí, kteří letos ukončili školu. Na Českolipsku, kde je čtyři sta nezaměstnaných absolventů, by mohla projít roční praxí asi jedna třetina z nich.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 8.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:33.