Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Jak nenaletět podvodníkům? (Blesk)

Určitou ochranu před podvodníky nabízí portál ministerstva práce a sociálních věcí. Na adrese www.portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace/ naleznete seznam agentur, které mají pro svou činnost souhlas Úřadu práce ČR.

„Pracovní agentura, která působí v České republice, nesmí od uchazečů o práci vyžadovat žádný poplatek za zprostředkování práce,“ vysvětluje Jiří Reichl, mluvčí Úřadu práce ČR.
Blesk, 8. 7. 2013

Na naivních brigádnících, kteří chtějí vyrazit za prací do zahraničí, často parazitují nejen jednotlivci, ale i celé podvodné agentury. Pod nejrůznějšími záminkami se z nich snaží vytáhnout peníze, i když to české zákony nepovolují.

„Pracovní agentura, která působí v České republice, nesmí od uchazečů o práci vyžadovat žádný poplatek za zprostředkování práce,“ vysvětluje Jiří Reichl, mluvčí Úřadu práce ČR.

Agentury se proto z lidí snaží peníze dostat jinak, třeba tím, že jim účtují různé předražené služby. Přitom za to, že jí seženou zaměstnance, platí agentuře firma, která brigádníky zaměstná. Určitou ochranu před podvodníky nabízí portál ministerstva práce a sociálních věcí. Na adrese www.portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace/ naleznete seznam agentur, které mají pro svou činnost souhlas Úřadu práce ČR. Kromě adres, telefonů a e-mailů jsou v seznamu uvedené i státy, do kterých má agentura povoleno zprostředkovávat zaměstnání. Jak ale odborníci upozorňují, je důležité vědět, jestli brigádník uzavírá pracovní smlouvu s budoucím zaměstnavatelem, nebo pracovní agenturou. Ta ho totiž může libovolně »pronajímat« různým zaměstnavatelům. Pokud má smlouvu se zahraničním zaměstnavatelem, má jistotu, že bude pracovat jen u něj.

Největší nástrahy brigády v zahraničí

Nejčastější rizika, která můžou brigádníky potkat, popisuje Jiří Reichl, mluvčí Úřadu práce ČR. Podle jeho slov si v cizině dejte pozor na:

 • konkrétní podmínky zaměstnání
  Zkontrolujte, jestli jsou podmínky vaší práce v souladu se zákonem (výše mzdy, pracovní doba, délka dovolené).
 • zdravotní a sociální pojištění
  Ověřte si, jestli vám bude zaměstnavatel z platu odvádět zdravotní a sociální pojištění, daň z příjmu…
 • ubytování
  Zjistěte si, jestli máte zajištěné ubytování, a pokud ano, jakou částku vám za něj bude šéf z výplaty strhávat.

Pomoc ZDARMA nabízí EURES

Skvělé kontakty a jistotu, že nenaletí, nabízí brigádníkům mezinárodní síť EURES.

„Evropské služby zaměstnanosti, tedy EURES, poskytují bezplatné poradenství všem zájemcům o práci v zemích EU/EHP, týkající se oblasti životních a pracovních podmínek. Poradí, jak nalézt zaměstnání, kde se v zahraničí registrovat, co je třeba zařídit před cestou,“ vypočítává výhody této služby Jiří Reichl, mluvčí Úřadu práce ČR.

Navíc pak EURES disponuje i databází volných míst přímo od zahraničních zaměstnavatelů. Ať už brigádu hledáte, nebo se na ni chystáte, určitě se vyplatí navštívit stránky EURES na adrese www.eures.cz nebo přímo poradce EURES, které najdete na úřadech práce.

10 tipů, jak snížit riziko:

 • Práci si najděte už doma
  Nevydávejte se do ciziny bezhlavě. Práci si najděte doma a v klidu. Pomoct vám v tom může databáze EURES. Ta nabízí nejen pracovní nabídky, ale i základní informace o dané zemi. Pokud hledáte práci přes agenturu, najděte si na ni na internetu reference.
 • Propočítejte výdaje i zisky
  Z brigády nejspíš nezbohatnete. Předem si proto propočítejte, jestli se vám opravdu vyplatí. V úvahu vezměte nejen cenu za letenku nebo autobus, ale i za jídlo a ubytování. Může se vám stát, že část výdělku zaplatíte za ubytování, část za stravu a zbyde vám jen na cestu zpátky. Opatrní buďte hlavně u sezonních prací, kdy pracujete v »úkolu«.
 • Sežeňte si maximum informací
  Ještě než odjedete, sežeňte si co nejvíc informací o svém budoucím zaměstnavateli. Pokud odjíždíte někam na farmu, tak si najděte informace o místě, kde budete pracovat (nejbližší obchod, zastávky autobusu nebo nádraží apod.). Nezapomeňte si poznamenat i kontakty na nejbližší české velvyslanectví.
 • Nechte na sebe spojení
  Pro jistotu nechte doma fotokopii své pracovní smlouvy, pasu a svou aktuální fotografii. Několik fotokopií pasu si vezměte i s sebou.
 • Jistěte se mobilem
  Neodjíždějte bez dobitého mobilu a nabíječky. Zařiďte si přes mobilního operátora roaming.
 • Dejte vědět rodině
  Jakmile dorazíte na místo, zavolejte rodině nebo přátelům, kde jste. Řekněte jim svou přesnou adresu a domluvte se na pravidelném spojení.
 • Pas nikomu nedávejte
  Své osobní doklady nikdy nikomu nedávejte. Pokud bude po vás někdo vyžadovat váš pas, dejte mu pouze fotokopii.
 • Nepodepisujte nic bez čtení
  Nepodepisujte žádné »papíry«, které si nepřečtete. Pokud jim nerozumíte (jsou řecky, švédsky apod.), požádejte o anglický překlad nebo text v jazyce, kterému rozumíte. Nikdy nepodepisujte pracovní smlouvu, ve které chybí jméno a adresa zaměstnavatele, adresa vašeho budoucího pracoviště, náplň práce, plat a doba trvaní pracovního poměru.
 • Projděte si předpisy
  Ještě před odjezdem si zjistěte, jaké pracovněprávní předpisy a povinnosti pro vás v dané zemi platí. V tom vám poradí specialisté EURES.
 • Schovejte si peníze
  Vždycky si nechte nějaké peníze v záloze. Vyplatí se mít »železnou rezervu« v hotovosti a platební kartu. Na tu vám v případě problémů může poslat peníze vaše rodina.

Zdroj: Blesk

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 8.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:01.