Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Kalousek vylepšuje 2. Pilíř (LN)

Druhý pilíř chce nechat otevřený všem lidem, kterým je méně než 40 let, a to až do chvíle, kdy tohoto věku dosáhnou. Lidé starší 40 let by potom podle Kalouskova návrhu mohli na rozhodnutí o účasti na reformě získat celý příští rok. Podle údajů Asociace penzijních fondů uzavřely penzijní společnosti ke konci června 74 573 smluv o důchodovém spoření.

„Teoreticky by to mohlo platit od ledna příštího roku. Nevíme ale, jestli se to stane realitou. Čeká nás parlamentní diskuse,“ řekl LN Kalousek s tím, že je ochoten věkovou hranici ještě více posunout.

To by v praxi znamenalo, že lidem nad 35 let by se druhý pilíř znovu otevřel – mladším 40 let do čtyřicátých narozenin a starším na kalendářní rok. Pokud by návrh prošel, získala by důchodová reforma Nečasovy vlády a s ní i šestice penzijních společností, které fondy ve druhém pilíři nabízí, druhou šanci, jak napravit dosavadní důchodové fiasko. Nyní se definitivně ukázalo to, co v průběhu uplynulých šesti měsíců odmítali šéfové penzijních společností připustit, totiž že lidé o důchodovou reformu v současné podobě nestojí.

Podle údajů Asociace penzijních fondů uzavřely penzijní společnosti ke konci června 74 573 smluv o důchodovém spoření. Původní odhady firem i vlády počítaly s více než šestinásobkem. Právě lidé nad 35 let, kterým se druhý pilíř podle platné legislativy uzavřel v pondělí, jsou pro úspěch reformy klíčoví. Jde totiž zhruba o 4,5 milionu obyvatel. Jejich zájem má vedle prodloužení doby na rozhodnutí zvýšit i čtveřice dalších opatření, která připravilo ministerstvo financí ve spolupráci s penzijními společnostmi. Změny, jež zahrnují třeba možnost z druhého pilíře vystoupit, chce Kalousek prosadit z důvodu zrychleného řízení formou poslaneckého návrhu.

„Je to předjednáno stále ve stojedničkové většině,“ uvedl Kalousek s odvoláním na koalici ODS, TOP 09 a strany LIDEM.

Dá se ale čekat, že návrh narazí v Senátu, kde má většinu ČSSD. Opoziční poslanci navíc mohou přijetí protahovat pomocí obstrukcí. Stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Roman Sklenák včera Kalouskovy návrhy zkritizoval a vyzval jej k rezignaci. Podle prezidenta Asociace penzijních fondů a šéfa ČSOB Penzijní společnosti Karla Svobody je záměr posunout věkovou hranici vstupu do druhého pilíře překvapivý.

„Jde o politické rozhodnutí, které s námi nebylo konzultováno,“ řekl LN Svoboda s tím, že ale celkově úpravy vítá.

Stejně jako většina šéfů ostatních penzijních společností však tvrdí, že největším problémem penzijní reformy zůstane negativní postoj opozice. Socialisté dlouhodobě opakují, že druhý pilíř chtějí zrušit. Rozpracované návrhy na řešení ztrátového penzijního systému však nepřinášejí. Nezájem lidí o důchodovou reformu stojí penzijní společnosti nemalé částky. Jenom za reklamu vydaly od ledna do konce května podle údajů agentury Admosphere celkem 194 milionů korun.

Například ČSOB, jež má ve druhém pilíři tři tisíce lidí, utratila za reklamu 10,7 milionu korun. S dalšími provozními a technickými výdaji se náklady na druhý pilíř v ČSOB vyšplhaly podle Karla Svobody na 30 milionů korun. Získání jednoho klienta do druhého pilíře tak společnost vyšlo na 10 tisíc korun.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:23.