Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Kalousek chce druhou šanci pro reformu penzí (MF Dnes)

K přesměrování tří procentních bodů z odvodů na sociální pojištění a přihození dvou procent ze svého se odhodlalo jen 74 573 lidí. Pololetní výsledek může ještě mírně vyrůst, až doběhnou k fondům smlouvy, které jsou na cestě od zprostředkovatelů.

Zatímco původní předpoklady hovořily o tom, že do poloviny letoška vstoupí do takzvaného druhého pilíře až půl milionu lidí, včera musely penzijní společnosti oznámit výrazně horší bilanci. K přesměrování tří procentních bodů z odvodů na sociální pojištění a přihození dvou procent ze svého se odhodlalo jen 74 573 lidí. Pololetní výsledek může ještě mírně vyrůst, až doběhnou k fondům smlouvy, které jsou na cestě od zprostředkovatelů. Přesto jde o velký neúspěch pro vlajkovou loď vlády končící koalice a zadělání na problémy pro penzijní společnosti obhospodařující fondy, kterým se výrazně prodlužuje návratnost investice.

Původně ji plánovaly na zhruba deset let, teď se posouvá do nedohledna a navíc část z nich pravděpodobně čeká jednání s Českou národní bankou (ČNB), protože do konce roku 2014 musí mít všechny společnosti minimálně padesát tisíc klientů. Vzhledem k tomu, že skončilo nejlukrativnější období – tedy první polovina letoška, kdy do systému mohli vstoupit i lidé nad 35 let věku – a dále budou klienti přibývat ještě pomaleji, lze očekávat, že fondy podmínku nesplní. Podle šéfa Penzijní společnosti Komerční banky Pavla Jiráka tak jejich osud na konci roku 2014 bude mít v rukou ČNB. Ta je může nutit ke spojování, stejně tak je však může nechat dál fungovat i s menším počtem klientů. Vzhledem k finanční síle jejich mateřských skupin to není vyloučené.

Podle Jiráka jim navíc poměrně rychle budou přibývat svěřené peníze, protože do druhého pilíře vstupují hlavně lidé s nadprůměrnými příjmy. Čtrnáct tisíc klientů, které teď fond Komerční banky má, představuje podle Jiráka minimální příliv peněz do fondu ve výši sto milionů korun ročně. Z hlediska počtu účastníků se pro penzijní reformu začíná rýsovat ještě jedna šance. Ministerstvo financí se při pohledu na průběžné výsledky zhruba před měsícem probralo a začalo sbírat náměty na zatraktivnění druhého pilíře. Výsledek včera představil náměstek ministra financí Radek Urban s tím, že ho jako návrh části poslanců bude Sněmovnou tlačit jeho odcházející šéf Miroslav Kalousek (TOP 09).

Mimo jiné by se měl druhý pilíř opět otevřít pro zájemce všech věkových kategorií na celý příští rok, měla by přibýt možnost z něj vystoupit či ho svobodněji dědit. Podmínkou prohlasování takových změn je nerozpuštění současné Poslanecké sněmovny a skutečná „stojedničková“ jednota koalice. Dá se totiž čekat, že návrh by vrátil Senát i prezident.

Co navrhuje Kalousek Rozhodnutí o vstupu do 2. pilíře by se mělo prodloužit z dnešních 35 let na 40 let, zároveň by se měl otevřít pro všechny na celý rok 2014. Možnost ze systému po pěti letech vystoupit (vlastní naspořená 2 % by se vrátila klientovi, zbytek by šel do státního pilíře). Zavedení nové, 15leté renty, možnost dědit naspořené peníze vždy v hotovosti, možnost čerpat je po dosažení důchodového věku.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:53.