Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Zájem o druhý pilíř se mírně zvýšil. Očekávání ale nesplnil (rozhlas.cz)

Jednotlivé fondy stále sčítají uzavřené smlouvy, a proto je zatím těžké říct, kolik lidí zatím projevilo zájem o druhý pilíř. Konečné číslo za první pololetí budeme znát už zítra. Do druhého pilíře mělo podle odhadů vstoupit do konce června asi půl milionu lidí. Na konci května ale bylo ve druhém pilíři něco přes 47 tisíc lidí. A nic na tom nezměnil ani fakt, že poslední týdny rostl počet přihlášek jedenkrát tolik než třeba v květnu, kdy do druhého pilíře vstoupilo zhruba 15 tisíc lidí. Ještě k poslednímu březnu byly odhady většiny šéfů penzijních společnosti docela optimistické.

Například generální ředitel České spořitelny - penzijní společnosti Aleš Poklop na jaře řekl, že chce mít v polovině roku 100 až 120 tisíc klientů. Ke konci minulého týdne jich měla jeho penzijní společnost zhruba 12 tisíc. A třeba Raiffeisen penzijní společnost podle mluvčího Tomáše Kofroně počítala, že v polovině letošního roku bude mít kolem 50 tisíc klientů. Ke konci minulého týdne se celkový počet účastníků u této společnosti přehoupl přes 9 tisíc. Na přesná čísla si ale budeme muset počkat do zítřka.

„V posledních dnech si lidé přicházejí sjednat druhý pilíř hlavně proto, že pochopili, že nemají co ztratit. Opozice totiž jasně deklarovala, že v případě útlumu druhého pilíře by lidem jejich vlastní vklady vrátila - mám na mysli ta vložená dvě procenta.“ „Naopak ta tři procenta, co si každý z klientů vyvede z prvního pilíře - to znamená od státu - budou lidem podle prohlášení opozice převedeny buď na jejich spoření do třetího pilíře nebo se vklady vrátí do prvního pilíře,“ říká mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny Petr Brousil.

U ní do druhého pilíře zatím vstoupilo přes 26 tisíc klientů, to je zatím nejvíce ze všech penzijních společností.

Špidla: Výhrady k důchodové reformě trvají, není důvod měnit postoj

Na důchod si ve druhém pilíři spoří zhruba 50 tisíc lidí. Očekávaný zájem byl mnohem vyšší. Do druhého důchodového pilíře nyní vstupují hlavně starší 35 let, mají na to už jen pár dní. Ministerstvo financí navrhuje změny ve druhém důchodovém pilíři. Druhý důchodový pilíř Čechy neláká. Vstoupilo do něj zatím 50 tisíc lidí.

Zdroj: rozhlas.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 3.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:44.