Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Lidé nad 35 let mají dostat znovu možnost vstoupit do druhého pilířem (Právo)

Návrh obsahuje několik důležitých změn, které mají zachránit vládou prosazovaný druhý pilíř. Ten je založen na vyvádění pojistného z prvního státního pilíře. O druhý pilíř je zatím zájem minimální – podle předběžných odhadů do něho vstoupilo za půl roku jen něco přes 70 tisíc lidí, zatímco původní odhady penzijních společností mluvily o půl miliónu účastníků. Bude-li návrh ještě touto Sněmovnou schválen, lidé starší 35 let by měli mít znovu možnost vstoupit do druhého pilíře v průběhu celého příštího roku.

Kdo vystoupí, musí státu vše vrátit

Návrh obsahuje nově možnost vystoupit po pěti letech z druhého pilíře, a to bez možnosti návratu. Dosud byl vstup do druhého pilíře pojat jako závazek na celý život. Účastníkovi, který vystoupí, mají být zachovány všechny nároky na státní penzi, jako kdyby do druhého pilíře nikdy nevstoupil. Ale pozor, na druhé straně bude muset vrátit státu 60 procent hodnoty prostředků, které bude mít po těchto pěti letech na svém účtu, nejméně však tolik, kolik bylo vyvedeno ze státního rozpočtu na jeho účet. Je tedy možné, že účastníkovi, který vystoupí, mnoho peněz už nezbyde.

Dříve se dostat k penězům

Novinkou je, že zemře-li účastník důchodového spoření, tak jeho dědic, byť bude sám zapojen do druhého pilíře, se bude moci rozhodnout, zda chce vyplatit dědický podíl, nebo ho převést na svůj osobní důchodový účet. Nové je i to, že peníze naspořené ve druhém pilíři má být možné čerpat formou penze už po dosažení důchodového věku, bez ohledu na počet dosažených let pojištění. U žen se pro tento účel navrhuje stanovit fikci, že jejich důchodový věk bude určován věkem ženy, která vychovala dvě děti.

Návrh by mohl ve Sněmovně ještě projít, protože má podporu koalice. Ovšem za předpokladu, že se Sněmovna do jeho schválení sama nerozpustí. ČSSD s dodatečnými návrhy nesouhlasí, dál trvá na zrušení druhého pilíře.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:39.