Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Spor o minimální mzdu aneb kdy se nevyplatí pracovat? (Tyden.cz)

O zvýšení minimální mzdy usiluje ministryně Müllerová, která se na kompromisním navýšení o pět set korun dohodla na pondělním jednání tripartity s odboráři i zástupci podnikatelů. A zatímco sociální dávky se navyšují, minimální mzda se neměnila už od roku 2007.

Proti jsou premiér v demisi Nečas i ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Jenže pro je prezident, který drží triumfy - v úterý jmenoval předsedou nové úřednické vlády exministra financí Jiřího Rusnoka. A ta ke zvýšení minimální mzdy nepotřebuje souhlas parlamentu.

Minimální mzda v Česku dosahuje osmi tisíc korun. Nyní se kolem ní rozhořel zvláštní spor. O zvýšení minimální mzdy usiluje (stále ještě) ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová, která se na kompromisním navýšení o pět set korun dohodla na pondělním jednání tripartity s odboráři i zástupci podnikatelů.

"Je třeba motivovat lidi, aby pracovali. Zároveň je mou povinností najít rovnováhu mezi tím, aby se chodit do práce vyplatilo i lidem, kteří mají nízké mzdy a nepadali do záchranné sítě státu," říká Müllerová.

Minimální mzdu v Česku podle ministerstva práce a sociálních věcí pobírají asi tři procenta pracujících, tedy zhruba sto až sto dvacet tisíc lidí. Čistého to dělá 7120 korun. A zatímco sociální dávky se navyšují, minimální mzda se neměnila už od roku 2007.

Zdroj: Tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:25.