Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Druhý pilíř penzí se má opět otevřít v září (HN)

Původně se změna plánovala až na začátek příštího roku. Ministr financí vlády v demisi Miroslav Kalousek přinese do Poslanecké sněmovny novelu už dnes, aby se mohla začít tento týden projednávat. Navíc ji předloží jako poslanecký, nikoli vládní návrh, což proces také urychlí – kabinet ho nebude muset předem projednat.

KOALICE MÁ PLÁN, JAK ZATRAKTIVNIT SOUKROMÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ

Kvůli nepřehledné politické situaci se koalice rozhodla rychle zatraktivnit a zachránit druhý pilíř důchodové reformy. Dnes je poslední den, kdy si mohou lidé starší 35 let přesměrovat tři procenta svého hrubého příjmu, které zatím odvádějí státu, do soukromých fondů. A koaliční politici věří, že jim tuto možnost už na podzim znovu otevřou. Původně se změna plánovala až na začátek příštího roku. Ministr financí vlády v demisi Miroslav Kalousek přinese do Poslanecké sněmovny novelu už dnes, aby se mohla začít tento týden projednávat. Navíc ji předloží jako poslanecký, nikoli vládní návrh, což proces také urychlí – kabinet ho nebude muset předem projednat.

„Půjde-li to rychle, je to otázka dvou tří měsíců, kdy změny začnou platit,“ řekl Kalousek HN.

Pokud současná politická situace nepovede k tomu, že by se sněmovna sama rozpustila (což je zatím málo pravděpodobné), novela by měla projít. Podporuje ji totiž celá koalice, jak HN potvrdili lídr ODS Martin Kubači šéfka LIDEM Karolína Peake. Znovuotevřením druhého pilíře pro lidi starší 35 let chce zabránit fiasku penzijní reformy, kterou tak obtížně prosadila. Jen 72 000 klientů Podle předběžných čísel, které penzijní společnosti HN poskytly, vstoupilo do druhého pilíře jen kolem 72 tisíc lidí. Začátkem roku fondy odhadovaly, že k dnešnímu dni naberou půl milionu klientů. Kromě opětovného otevření druhého pilíře chce Kalousek ještě další změny: aby se z něj dalo po pěti letech vystoupit či aby si případní dědici mohli rozhodnout, zda si vyberou peníze či si je převedou do vlastního důchodového spoření. K zatraktivnění má přispět i možnost vyplácet soukromé penze po kratší dobu, než je stávajících dvacet let nebo doživotně. Podmínkou pro čerpání renty z druhého pilíře by už také neměla být povinná lhůta, po kterou je nutné odvádět sociální pojištění státu.

Pokud jde o opoziční ČSSD, ta stále trvá na zrušení druhého pilíře.

„Jde nám zejména o zastavení vyvádění peněz z průběžného systému. Určitě návrh nepodpoříme,“ tvrdí Roman Sklenák, stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD.

Silnou podporu mají návrhy u penzijních společností.

„Změny by mohly přimět další lidi, aby se pro druhý pilíř rozhodli. Pokud sněmovna bude ještě existovat a v polovině července dojde k mimořádné schůzi, jsem optimista,“ říká Karel Svoboda, šéf Asociace penzijních společností.

Fondy pojedou dál Všechny penzijní společnosti plánují s nabídkou nových fondů pokračovat a nechystají se z trhu stáhnout. A to přesto, že za současných podmínek by většina měla problém naplnit minimální limit 50 tisíc klientů do konce roku 2014.

„Akcionáři na nás netlačí. Jsme schopni fungovat dál,“ říká Pavel Jirák, šéf Penzijní společnosti Komerční banky.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 1.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:27.