Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

5+1 tip, jak se zabezpečit na stáří (Blesk)

Spoléhat se jen na státní důchod nestačí. Ani teď není bůhvíjaký a v budoucnu spadne podle odborníků na třetinu nebo dokonce čtvrtinu současného příjmu. Blesk proto nabízí tipy, jak se zajistit na stáří.

Jen státní důchod vám ke spokojenému životu stačit nebude

Penzijní reforma nabídla i II. pilíř, kterému ale řada lidí zatím nevěří a pro další už je pozdě na to, začít si v něm spořit.

„O druhém pilíři se tolik povídalo, až se ho lidé začali zbytečně obávat,“ říká Marcela Suchánková, obchodní ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Podle ní ale ani státní penze, ani druhý pilíř samy o sobě na zajištění poklidného stáří nestačí.

„Češi by měli vzít rozum do hrsti a vydat se ke spokojenému důchodu nejen po jedné, ale dokonce po více cestách najednou,“ říká Suchánková. Blesk proto nabízí tipy, jak se zajistit na stáří.

1. Využijte příspěvek na penzijní připojištění

Ke každým ušetřeným třem stovkám měsíčně vám stát přihodí 90 korun. A pokud si na důchod spoříte tisícovku měsíčně, nadělí vám stát každý měsíc 230 Kč. Ročně tak můžete od státu dostat 2760 korun.

Že už penzijko máte sjednané dávno?

Tak si pro jistotu ověřte, kolik spoříte. Jestli je to méně než 300 korun měsíčně (a příspěvek od zaměstnavatele se do téhle částky nezapočítává), nedostanete od státu nic.

2. Zkuste stavební spoření

Stavební spoření sice už není tak výhodné jako dříve, přesto je pořád zajímavé. Pokud máte peníze, které nutně nepotřebujete nebo jste typ »co mám, to utratím«, tak se vám stavebko vyplatí. Když si ročně ušetříte 20 000 korun, stát vám k nim přihodí další dvě tisícovky. Dostanete státní podporu ve výši 10 procent z ročně uspořené částky, maximum je ale právě 2000 korun. Zajímavé je i zúročení vašich peněz, které se pohybuje okolo 3 % ročně.

Nezapomeňte na životní pojištění

Pokud se rozhodnete investovat do životního pojištění, měla by vás zajímat především částka, kterou dostanete na konci pojištění. Měla by být tak vysoká, abyste z ní mohli čerpat několik let peníze, které vám budou společně s důchodem ze státního systému stačit ke spokojenému životu. Pojistnou částku na smrt je optimální stanovit ve výši dvou - až pětinásobku ročního příjmu. A i když si tak vysoké pojištění nemůžete dovolit, je lepší mít pojištění - na nižší částky než žádné.

Vsaďte na vlastní bydlení

Řada lidí si jako »pojistku« pořizuje další byt, který pronajmou. To sice není pro každého, ale už to, že máte vlastní bydlení, vás na důchod slušně zajistí. Máte ve stáří kde bydlet, a tak ušetříte za nájem. A když vám budou v důchodu chybět peníze, můžete nemovitost prodat a přestěhovat se do menšího. Jestli tedy bydlíte v nájmu, uvažujte o hypotéce, kterou pořídíte už od necelých 3%. Teď jsou totiž hypotéky na historickém minimu.

Investujte do fondů

Investovat do fondů nemusí milionáři. „Pokud chcete mít vlastní portfolio, stačí vydat měsíčně zhruba pětistovku. A jestli se na sledování akcií necítíte, postará se o starosti s investováním pověřený správce,“ radí Jaroslav Mužík z ČSOB. Počítejte ale s tím, že krátkodobé investice se moc nevyplácejí. Už ale v pětiletém horizontu můžete mít zisk okolo 3–4 procent ročně.

Tip navíc. Pořiďte si hodné děti

S trochou nadsázky se dá říct, že čím více dětí, tím lépe.

„Není nad to, když máte dobře vychované potomky, kteří vědí, jak je důležitá pomoc a péče o rodiče,“ souhlasí Marcela Suchánková z ČSOB. Podstatné ale je, aby tento přístup odkoukali v praxi. Takže když se postaráte o své rodiče, můžete to očekávat i od svých dětí.

Zdroj: Blesk

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:16.