Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Pěstouni se letos starají o pětinu víc dětí než loni (prvnizpravy.cz)

„Rodina a rodinné vztahy jsou velmi důležité pro výchovu a vývoj každého dítěte,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) a dodává: „Česká republika rozhodně potřebuje takové zákony, které respektují praktický život a také myslí na rodinu a ochranu dětí.“

Díky novele je v České republice dnes už téměř deset tisíc rodin pěstounů a poručníků a domov získalo více než dvanáct tisíc dětí. Za péči o svěřené děti dostávají pěstouni od Úřadu práce ČR nově mzdu a mají nárok také na speciální služby.

Děti v pěstounské péči

Pěstounských rodin přibývá právě díky novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Letos v květnu tak MPSV evidovalo celkem 9 437 lidí, kteří dostávali odměnu pěstouna. V praxi je pěstounů a poručníků ještě více, ne všichni totiž dostávají od Úřadu práce ČR tuto mzdu - týká se to například některých pěstounů-prarodičů.

Aby se počet dětí v ústavu ještě snížil, je třeba systematicky pracovat s původní rodinou a rozvíjet náhradní rodinnou péči včetně souvisejících služeb. Jedná se například o odbornou a terapeutickou pomoc, odlehčovací služby či doprovázení při zajišťování kontaktu dítěte s původní rodinou.

Zdroj: prvnizpravy.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:08.