Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Veřejně prospěšné práce jsou v kurzu (5+2 dny)

„Veřejně prospěšné práce se vyplatí. A v obcích nemusí být jen sezonní záležitostí. Některé smlouvy jsme uzavřeli do listopadu, jiné až do příštího roku,“ potvrzuje ředitel píseckého úřadu práce Jiří Brožák.

Zájem o pracovníky roste

Roli hraje i fakt, že úřad práce letos poskytuje obcím na mzdy částku až do 15 tisíc korun na člověka. Ta tak pokrývá hrubou mzdu a současně odvody pracovníků. Obce nemají další finanční náklady spojné s novými zaměstnanci. Musí jen organizovat práci těchto lidí a dohlížet na jejich plnění. Dobré zkušenosti se zaměstnanci, kteří se starají o údržbu obce, mají například v Bernarticích, kde takto pracuje osm lidí.

Starosta Bernartic Pavel Souhrada vidí výhody veřejně prospěšných prací na obou stranách.

„Jsou jak pro nás, tak pro tyto zaměstnance. Když pominu, že obstarají údržbu obce, nemusíme vynakládat z rozpočtu peníze na jejich platy a můžeme za ně pořídit jiné věci. Zaměstnanci, kteří jsou špatně umístitelní na trhu práce, mají zase zaměstnání a nemusí žít jen z podpory. Navíc tu vytvořili fajn kolektiv,“ popisuje bernartický starosta Souhrada.

Podobná situace je i na sousedním Strakonicku. Strakonický úřad práce poslal od začátku roku na veřejně prospěšné práce 128 lidí a vyplatil obcím příspěvek ve výši 2,8 milionu korun. Částka je už teď vyšší než za celý rok 2012. Loni totiž úřad práce poskytl na tuto aktivitu 2,4 milionu na podporu 93 pracovních míst.

Zdroj: 5+2 dny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 21.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:15.