Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

II. pilíř penzijního systému (Ekonom)

Jak funguje?

Druhý pilíř důchodového systému je určen k soukromému spoření na důchod a má odlehčit současnému státnímu pilíři. Ten se kvůli stárnutí populace dostává do deficitů a v budoucnu nebude schopen vyplácet důchody ani v současné výši. Odborníci upozorňují, že v horizontu několika desítek let budou státní penze výrazně klesat.

Díky zavedení II pilíře si mohou lidé zajistit dodatečný příjem na penzi. Zároveň jim ale bude o poměrnou část snížen starobní důchod vyplácený státem. Do soukromých penzijních společností mohou lidé ze své hrubé mzdy či vyměřovacího základu u OSVČ vyvést tři procenta, která platí do státního systému. K nim ale musejí přidat další dvě procenta hrubé mzdy „ze svého“.

Spoření v soukromých fondech v Česku nyní nabízí celkem šest penzijních společností. Každá z nich přitom ze zákona dává klientům možnost zvolit si jednu ze čtyř investičních strategií. Před podpisem smlouvy se stanoví investiční profil a podle něj pak určí, co je pro daného člověka nejvhodnější. Obecně platí, že čím méně je rizikový fond, tím menší jsou potenciální výnosy.

  • Nejméně vložené peníze zhodnotí takzvaný fond státních dluhopisů.
  • Naopak největší potenciál (ale i riziko) přinášejí dynamické fondy orientující se na akcie. Strategii by si lidé měli zvolit nejen podle svého vztahu k riziku, ale i věku.

Riskovat krátce před odchodem do penze by se nemuselo vyplatit.

Pro koho je výhodou?

Názory na to, pro koho je soukromé spoření ve fondech výhodné, se liší. Vláda tvrdí, že díky vstupu do II pilíře bude mít vyšší penzi než bez tohoto kroku prakticky každý člověk mladší 35 let. Avšak například think tank IDEA při instituci CERGE-EI spočítal, že vyvedením části odvodů do penzijních fondů si polepší asi polovina mužů a třetina žen.

Obecně lze nicméně říci, že soukromé spoření by měla zvážit především mladá generace a lidé s vysokými příjmy. Naopak těm starším s platem nepřesahujícím průměrnou mzdu vyjde lepší důchod, pokud zůstanou pouze v prvním, a tedy státním pilíři.

S čím je třeba počítat?

Přestože důchodová reforma vstoupila v platnost už téměř před půl rokem, lidé o ni dosud neprojevili velký zájem. Do konce května smlouvy o soukromém spoření uzavřelo zhruba 50 tisíc lidí. To je hluboko pod původními plány penzijních fondů, které chtěly „ulovit“ během prvních šesti měsíců letošního roku až půl milionu klientů. Na vině jsou především některé nevýhody a rizika II pilíře.

Nejčastěji kritizovaným faktem je, že lidé, kteří se pro spoření ve fondech rozhodnou, později nebudou moci svůj názor změnit. Druhý pilíř je sice dobrovolný, ale „jednosměrný“. Měnit lze po uzavření smlouvy jen investiční strategie a v případě nespokojenosti přestupovat mezi penzijními společnostmi.

Rozpaky budí i skutečnost, že klienti z fondů nemohou peníze vybrat nejen před odchodem do penze, ale ani po něm. Fondy jim budou prostřednictvím smluvních pojišťoven vyplácet rentu.

Velmi závažným nedostatkem penzijní reformy, kterou lidé v průzkumech uvádějí jako důvod, proč se jí nezúčastní, je pak politická nejistota. Zkušenosti se změnami ve stavebním spoření, které se dotkly i „starých“ smluv, ukazují, že politici mohou měnit i takto zásadní věci. Jelikož navíc reforma prošla parlamentem bez souhlasu sociální demokracie, hrozí její zrušení. To už nyní ČSSD označuje za svoji prioritu, pokud se dostane po volbách k moci.

Zdroj: Ekonom

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:50.