Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Zájem o bezplatné stáže ve firmách roste (Právo)

Severní Morava a Slezsko se tak po Jihomoravském kraji a Praze zařadila, co do počtu stáží v ČR, na třetí místo. Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí je určen lidem, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni, ať už se jedná o absolventy škol, osoby vracející se na trh práce, například po mateřské dovolené, či zájemce o další vzdělávání.

Ti zhruba dva až tři měsíce pracují ve firmě zadarmo, náklady na praxi hradí poskytovatelům stát.

„Zájem ze strany uchazečů o stáž je opravdu velký. Jen během května nastoupilo 874 stážistů a každý týden se registrují stovky dalších zájemců, a to i ze strany poskytovatelů stáží. To jen potvrzuje potřebnost takového typu vzdělávání,“ řekl Jan Vitula, ředitel FDV, příspěvkové organizace ministerstva práce a sociálních věcí.

Ze statistiky projektu vyplývá, že v Moravskoslezském kraji bylo do konce května zorganizováno 355 stáží, a to u 870 poskytovatelů. Podíl Moravskoslezského kraje pro celou ČR tak činil zhruba 17 procent. Největší zájem o stáže mezi poskytovateli i uchazeči je v oborech ekonomika, administrativa, personalistika, správa a management. V nabídce profesí je však i mnoho dalších oborů, například elektrotechnika, pohostinství, gastronomie, cestovní ruch, sociální služby, zdravotnictví, strojírenství či stavebnictví. Mezi prvními institucemi v kraji, které začaly stáže poskytovat, byla v říjnu 2012 ostravská Vysoká škola podnikání (VŠP).

„Stáže ve firmách, to je něco, co tady dlouho chybělo. Protože studenti kromě toho, že studují, se potřebují dostat do firem, aby si ověřili nabyté vědomosti při reálném zvládání konkrétních úkolů,“ popsal mentor Vladimír Krajčík, který na VŠP zodpovídá za stáže v oblasti informatiky.

Ten má za to, že bezplatné stáže jsou to, co absolvent potřebuje.

„Naši stážisté pracovali na programování webů pro konkrétní firmy podle konkrétních zadání,“ vysvětlil s tím, že stážisté se zaměřili na startující firmy.

Účast v projektu může uchazeči o práci nejen pomoci získat praxi, ale dokonce i najít přímo zaměstnání.

„Máme jeden případ, jednu z prvních stážistek, která si u nás vybrala obor účetnictví, jsme po skončení stáže zaměstnali,“ poukázal Krajčík.

Také pětadvacetiletá Vítězslava Šedá z Ostravy věří, že jí bezplatná stáž pomůže po dvou letech bez práce najít uplatnění.

„Je obtížné uplatnit se v oboru, zvláště pak v našem regionu, kde není práce nazbyt. Proto jsem se rozhodla dále vzdělávat a využila jsem nabídky projektu. Od června jsem nastoupila na stáž na pozici stavební technik a doufám, že získaná praxe mi otevře další dveře na trhu práce,“ věří mladá žena.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:15.