Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Naděje na práci pro mladé (deníky)

Na nově přijatého mladého zaměstnance z evidence úřadu práce mohou firmy získávat po celý rok od státu měsíční příspěvek až 24 tisíc korun.

„Také jim jednorázově nabídneme peníze na vybavení, které potřebují pro zřízení pracovního místa. Záleží jen na zaměstnavatelích, jak tuto možnost využijí,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Reaguje v něm na zjištění, že téměř sto tisíc mladých lidí nemělo koncem minulého roku práci. Chce v něm pomoci i čerstvým absolventům škol při hledání zaměstnání. Absolventská místa stát podpoří příspěvkem a rovněž i cílenými programy z Evropské unie. Podpora mladých a absolventů je proto hned první částí tohoto plánu.

Jak bude konkrétně vypadat?

Od poloviny letošního roku spustí ministerstvo regionální projekt s názvem Odborné praxe pro mladé do třiceti let. Je určen uchazečům o práci, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR více než čtyři měsíce a mají minimální nebo žádnou pracovní zkušenost. Financovaný bude z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ).

„Nedávné doporučení Evropské komise, které se týká právě podpory práce pro mladé lidi do pětadvaceti let, je další důvod k tomu, abychom se právě této skupině věnovali,“ dodala ministryně Müllerová.

Mladí nezaměstnaní mohou využít i rekvalifikace a nejen ty, které jim podle situace na trhu práce vybírá a zajišťuje úřad práce. Mohou si je sami zvolit, a pokud Úřad práce ČR uzná, že pro vybrané rekvalifikační kurzy splňují osobní i uplatnitelské podmínky na trhu práce, mohou na ně během tří let získat státní příspěvky až do 50 tisíc korun. Absolventi vysokých škol nejčastěji zajímají kurzy ekonomického směru, rozšíření IT dovedností nebo kurzy, které by jim pomohly zahájit vlastní podnikání.

Jaké obory si pro rekvalifikace vybrat?

V současné době najdou lepší uplatnění absolventi technických oborů než lidé s humanitním vzděláním.

Zdroj: deníky

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:57.