Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Dětská skupina schválena (MF Dnes)

Podle těch by však zákon mohl být o trochu mírnější. Na dětskou skupinu, která je vlastně kopií německé Kinder Gruppe, se nevztahují podmínky školského zákona, zákona o péči o zdraví lidu ani zákona o živnostenském podnikání.

Chtěla bych se vrátit do práce co nejdříve, ale nemám kam dát dítě. Do školky mi ho nevezmou, všechny jsou plné, a ty soukromé jsou příliš drahé. Problém, který řeší mnoho rodičů na rodičovské dovolené. Jen letos se do mateřských školek nedostalo z důvodů malé kapacity 60 tisíc dětí. Pomoci by mohl nový zákon o dětské skupině, který má začít platit od ledna příštího roku. Stanovuje možnost zřídit celkem jednoduše hlídací službu podobnou té ve firemních školkách. Zatím jsou podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí, které zákon připravilo, desítky zájemců.

Rodiče by měli apelovat na své zaměstnavatele, aby dětskou skupinu zřídili, výrazně jim to usnadní život. A firma, která zaplatí zřízení a provoz, také nebude škodná – náklady bude možné odepisovat z daní. A zvýhodněni by měli být i rodiče, a to slevou na dani z příjmů.

Pomohou i evropské peníze

Jedna dětská skupina se zrovna buduje u sídla společnosti NWT v Hulíně. Tamější personalisté si udělali mezi zaměstnanci průzkum a zjistili, že zájem o tento benefit je velký.

„Budeme tu mít 12 dětí ve věku od dvou do šesti let, o které se budou starat dvě vychovatelky. Provozní doba dětské skupiny bude zhruba kopírovat tu ve firmě,“ říká Zuzana Hradilová, která má projekt na starosti.

Firma stihla podat do konce května žádost o dotaci z Evropského sociální fondu na vybudování hlídací služby. Takže zřejmě získá několik stovek tisíc korun na plánované náklady. Stejnou žádost podalo už přes 70 firem.

Proč lůžka pro všechny, ptají se zaměstnavatelé?

Na dětskou skupinu, která je vlastně kopií německé Kinder Gruppe, se nevztahují podmínky školského zákona, zákona o péči o zdraví lidu ani zákona o živnostenském podnikání. Proto je její zřízení i provoz podstatně snazší. Přesto by zaměstnavatelé ocenili ještě o něco mírnější pravidla.

„Nedostatečné kapacity jeslí a školek jsou jednou z významných bariér pro včasný návrat rodičů z mateřské a rodičovské dovolené zpět do zaměstnání. Snahu ministerstva proto vnímáme velmi pozitivně. Pravidla pro vznik dětských skupin jsou přesto v některých ohledech příliš tvrdá,“ uvedl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.

Navrhovaný zákon podle něj stanovuje zbytečně přísně stavebně technické a hygienické požadavky, které budou znamenat neúměrně vysoké náklady na zřízení dětských skupin.

„Odhadované investice jen do sociálních zařízení se pohybují kolem 100 tisíc korun, což vzhledem k charakteru dětské skupiny považujeme za přehnané,“ říká Horecký.

Zaměstnavatelé se také pozastavují nad tím, že pro každé dítě je zapotřebí mít jedno lůžko, přestože ne všichni rodiče budou využívat zařízení po celý den. Nejvíce ovšem zaměstnavatelé kritizují nerovné daňové podmínky. Ti, kteří zřídí dětskou skupinu pro vlastní zaměstnance, si totiž budou moci veškeré náklady odečíst z daňového základu. Naopak ti, kteří svým zaměstnancům přispějí na dětskou skupinu třetí strany, budou moci odečítat jen částku 10 tisíc korun za pracovníka a rok.

„Tyto nedostatky mohou způsobit, že zákon nebude mít očekávaný dopad, tedy nebude stimulovat vznik nových zařízení péče o děti, a tím pádem nebude dostatečným přínosem pro trh práce,“ doplňuje Jiří Horecký.

Ministerstvo kritiku odmítá.

„Zákon jsme připravovali s ministerstvem zdravotnictví i financí. Nedávno ho odsouhlasila vláda. Předtím samozřejmě prošel připomínkovým řízením,“ upozorňuje tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová a dodává: „Dětská skupina je novou službou péče o děti ve věku do zahájení povinné školní docházky. Proto je nutné, aby dítě mělo k dispozici lůžko. Možným řešením jsou dětské matrace – stejně to dělají třeba mateřské školy.“

Náklady na zřízení celé dětské skupiny ministerstvo odhaduje na 500 tisíc korun, stejně by měl stát její roční provoz.

Vraťte se do roka

Jaká jsou v souvislosti s novým zákonem očekávání zaměstnavatelů i zaměstnanců, zjišťoval průzkum společnosti Deloitte. Vyplynulo z něj, že v případě schválení chystaného zákona by 71 procent společností podporovalo péči o děti svých zaměstnanců v dětských skupinách. Z nich by 27 procent uvažovalo o zřízení výhradně dětské skupiny a 44 procent společností by zaměstnancům umožnilo výběr mezi různými typy předškolních zařízení formou kafeterie nebo předplatného se smluvními partnery. Průzkum také potvrdil výrazný nesoulad mezi požadavky zaměstnavatelů a možnostmi zaměstnanců v oblasti délky mateřské či rodičovské dovolené. Většina společností uvedla, že je pro ně dřívější návrat zaměstnanců přínosný, především z důvodu udržení znalostí ve společnosti.

„Podniky stojí především o návrat zaměstnanců na odborných a manažerských pozicích. Více než třetina firem uvedla, že u managementu a klíčových zaměstnanců preferuje návrat z rodičovské dovolené do jednoho roku věku dítěte, přičemž v současnosti se v uvedené době vrací pouze 15 procent manažerů a klíčových pracovníků,“ říká Šárka Drbová z Deloitte a doplňuje, že největší překážkou pro brzký návrat do práce je právě nedostupnost předškolních zařízení.

39,6 procenta matek dětí ve věku do šesti let v Česku pracuje. Je to třetí nejnižší číslo v rámci celé Evropské unie, kde je průměr 58,9 procenta.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 13.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:30.