Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Peníze zdědí vaši příbuzní (Metro)

Častou obavou lidí rozhodujících se o vstupu do druhého pilíře důchodového systému je, že pokud zemřou dříve, než vůbec začnou své peníze čerpat, jejich úspory propadnou státu nebo penzijní společnosti. Tak tomu ale není.

„Pokud účastník dobrovolného systému zemře v průběhu spořicí fáze, stávají se naspořené prostředky součástí dědického řízení,“ píše se na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

V takovém případě existují dvě varianty výplaty úspor. Pokud je dědic také účastníkem druhého pilíře, převedou se peníze na jeho účet u penzijní společnosti. Pokud ve druhém pilíři není, dostane peníze vyplaceny v hotovosti. Dědit lze prostředky ale i v případě, kdy už dotyčný začal peníze z druhého pilíře čerpat. Jde to však jen tehdy, pokud si zvolil jako výplatu doživotní anuitu a k ní možnost pozůstalostní penze na tři roky. Pak vyplácí životní pojišťovna osobě, kterou účastník ve smlouvě uvedl, pozůstalostní penzi ve stejné výši, jako byla starobní penze pro účastníka.

„U renty na 20 let je dědicům zbývající část nevyčerpaných prostředků vyplacena jednorázově,“ uvádí web.

Zdroj: Metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 16:59.