Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Úspory vám vyplatí třemi způsoby (Metro)

Výplata peněz z druhého pilíře teď není aktuální. O jejích možnostech byste ale vědět měli.

I kvůli případnému dědictví je důležité se správně rozhodnout. První variantou je doživotní penze. Tedy peníze dostáváte do konce svého života, smrtí výplata končí. Nevýhodou je, že pokud zemřete dříve, než vyčerpáte naspořené prostředky, tyto propadají. Ovšem pokud budete žít déle a vaše naspořené prostředky dojdou, budete penzi dostávat i nadále.

Druhým způsobem je doživotní penze s pozůstalostní penzí na tři roky po úmrtí účastníka. To znamená, že výplata penze z druhého pilíře, teď už vašim pozůstalým, probíhá ještě tři roky po vašem úmrtí. Ani tímto způsobem ale nemusí dojít k vyčerpání veškerých naspořených prostředků. Poslední možností, jak si vybrat naspořené peníze, je penze na dvacet let. Buď poté končí, nebo při úmrtí dříve se dědí zůstatek (kapitálová hodnota pojištění).

Může ovšem nastat i situace, že ten, kdo si spoří ve druhém pilíři, zemře ještě dříve, než začne peníze čerpat. „Peníze naspořené ve 2. pilíři vám patří. Dědicové tak vždy dostanou celou naspořenou částku,“ píše se na stránkách www.starnesmysli.cz Asociace penzijních fondů ČR.

Zdroj: metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:40.