Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Postihly vás povodně? Pro začátek máte nárok až na 51 150 korun (čt24.cz)

Úřad vyčlení pro zaplavené obce a města na veřejně prospěšné práce po povodních až sto milionů korun. O příspěvky na tato místa mohou radnice žádat pobočky úřadu. Mimořádnou okamžitou pomoc stát vyplácí mimo jiné právě po živelních pohromách, ekologických haváriích či požárech. Dávku lze poskytnout až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy až do výše 51 150 korun, uvádí na svém webu ministerstvo práce.

Pro mimořádnou dávku na úřady práce

Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) ujistila, že peníze od státu dostanou potřební co nejdříve. Úřady práce podle ní budou mít včas dost hotovosti na vyplácení mimořádných dávek: "Všechna pracoviště v celém resortu mají pokyny, co mají dělat."

Například pobočka Úřadu práce v Kralupech nad Vltavou je však kvůli velké vodě zavřena, podle mluvčího se evakuuje. Potřební se mohou obrátit na pracoviště v Mělníku. Volat mohou na telefonní číslo 950 135 111.

Lidé mohou na likvidaci škod či kvůli dopravě žádat neplacené volno

Lidé, kteří odstraňují následky povodní, mají v práci nárok na neplacené volno. Mohou ho dostat i tehdy, když se kvůli výpadku dopravy nedostanou do zaměstnání. Zameškanou dobu si mohou napracovat. Pokud firma přeruší práci kvůli velké vodě, musí lidem platit náhradu mzdy, uvedla Filipová.

"Zaměstnavatel by měl v případě postižení svých zaměstnanců povodněmi přihlížet k jejich oprávněným zájmům, tedy umožnit jim odstranění či zmírnění následků povodní," uvádí ministerstvo práce.

Zaměstnavatel má poskytnout neplacené volno i tehdy, pokud pracovník pomáhá svým zaplaveným blízkým, sousedům či nějaké instituci. I to je totiž překážka v práci, tentokrát kvůli občanské povinnosti. Neplacené volno by měli lidé dostat i na jednání s pojišťovnou či úřady a také tehdy, pokud se do práce nedostanou kvůli výpadku hromadné dopravy. Náhradu mzdy firma vyplácí, pokud je to v kolektivní smlouvě či jiných dohodách. V případě, že velká voda postihne firmu, může zaměstnavatel pracovníka převést na nezbytnou dobu na jinou činnost, a to i bez jeho souhlasu. Práce ale musí být pro zaměstnance vhodná s ohledem na jeho zdraví a schopnosti. Pokud by pak dostal nižší mzdu, než mívá, bude mu náležet doplatek do jeho průměrného výdělku. Jestliže člověk nemůže dělat ani svou, ani náhradní práci, musí mu zaplavený zaměstnavatel vyplácet aspoň 60 procent průměrného výdělku. I když firmu samotnou povodeň nepostihla, ale váznou dodávky materiálu či nefunguje elektřina, dostává pracovník aspoň 80 procent průměrného výdělku. Podnik může pracovníka převést na jinou práci, ten s tím tentokrát ale musí souhlasit.

Na pojišťovny zatím doputovaly stovky hlášení škod

Pojišťovny mají již nahlášeno souvislosti s velkou vodou, která o víkendu zasáhla většinu Čech, tisíce škod celkem za stovky milionů korun. Škody dále rostou, pojišťovny je odhadují v řádu miliard korun. Záležet bude i na dalším vývoji počasí. Pojišťovny posílily kapacity svých kontaktních center, jejich mobilní technici a likvidátoři jsou v terénu. Česká pojišťovna podle prvních informací mobilních techniků očekává, že její klienti nahlásí asi 20 000 škod v objemu stovek milionů korun. Kooperativě klienti dopoledne nahlásili 400 škod za celkem 70 milionů korun. V tuto chvíli škody na majetku našich klientů odhadujeme na 500 až 600 případů v hodnotě celkem 50 milionů korun, řekl mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. První hrubé odhady pojišťovny Generali počítají se stovkami škod za desítky milionů korun. Pro usnadnění a rychlé vyřízení pojistné události doporučuje Česká asociace pojišťoven klientům co nejdříve nahlásit škodu své pojišťovně. Nejlépe telefonicky nebo také přes webový formulář. Je třeba uvést číslo pojistné smlouvy (pokud to není možné, postačí jméno a rodné číslo), stručný popis pojistné události, přibližný rozsah škody, datum, kdy k události došlo, a kontakty, na kterých je pracovníci pojišťovny zastihnou.

Zdroj: čt24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.3. 2018 000 20:45.