Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červen:

Úřady práce: sKarty lze dostat už jen na vyžádání (Právo)

Podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) by pak mohl sporný projekt karty sociálních systémů skončit do konce letošního roku. „Vydávání sKaret je zastavené. Vyrábí se pouze v případě, že si je klient vyžádá,“ sdělila Právu mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Sociální kartu dosud dostalo asi 280 000 lidí.

Úřady práce už na začátku května dostaly z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) pokyn, aby vydávání sKaret zastavily.

„Vydávání sKaret je zastavené. Vyrábí se pouze v případě, že si je klient vyžádá,“ sdělila Právu mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Do případné změny legislativy, která by se týkala sKaret, se podle ní musí postupovat v souladu se stávajícími platnými právními předpisy.

„V praxi to znamená, že si klienti – stejně jako dříve – na úřadu práce volí způsob výplaty dávky. Mají přitom tři možnosti, jak mohou dostávat dávky: na svůj účet, složenkou nebo prostřednictvím sKarty,“ konstatovala mluvčí.

Podle ní si sKartu i nyní ještě někteří lidé volí, peníze na ní jsou totiž například chráněny před exekucí. Sociální kartu dosud dostalo asi 280 000 lidí. Příjemce dávek by případné změny v sKartách měly podle MPSV zatížit co nejméně.

„Lidé, kteří pobírají dávky, by měli sledovat web MPSV i Úřadu práce ČR, kde případné novinky, samozřejmě vždy poté, co budou schváleny, zveřejníme,“ informovala Filipová.

Česká spořitelna má na provozování systému smlouvu do roku 2024, postup politiků zatím nechce komentovat. Ministryně Müllerová se ukončení projektu bránila, obávala se případných sankcí za vypovězení kontraktu. Zatím není jasné, zda a jaké by banka mohla žádat kompenzace.

„S Českou spořitelnou se jedná. Zájmem MPSV samozřejmě je – při případném ukončení projektu sKaret – vyjednat s dodavatelem pro stát co nejlepší a nejlevnější řešení. Případnou výši kompenzace posoudí nezávislý auditor vybraný na základě transparentního výběrového řízení,“ dodala Filipová.

Dávky má ještě dva roky vyplácet Fujitsu

Nynější dodavatel problematického systému na výplatu dávek Fujitsu jej zřejmě bude pro úřady práce provozovat až do roku 2015. Poté by se jej měl ujmout vítěz tendru, který do té doby má proběhnout. Vyplývá to ze znaleckého posudku ministerstva práce a sociálních věcí. Posudek představil sněmovnímu sociálnímu výboru ministerský první náměstek Petr Krůček. Podle něj ze znaleckého posudku vyplývá, že jedinou cestou ke zlepšení situace je pořízení úplně nového systému. Ten by měl zajistit vítěz výběrového řízení od roku 2015. Do té doby by měla výplatu dávek zprostředkovávat Fujitsu.

„Na přechodné období je doporučováno omezit změny ve struktuře dodávek a služeb, řešit jen nezbytné změny související se zajištěním provozu. Současně je doporučena úprava či nahrazení stávajících smluv,“ sdělil Právu Krůček.

Očekává, že nové smlouvy stlačí ceny dodavatele. Nyní stát vyplácí Fujitsu kolem 60 miliónů korun měsíčně. Ministerstvo hodlá vypsat tendr na výplatu dávek v hodnotě 1,4 miliardy korun. Podle Krůčka by konečná cena měla být nižší.

„Jestliže my jsme odhadli 1,4 miliardy, mohlo by to stát o 20, možná o 30 procent méně,“ uvedl náměstek.

Nový informační systém používá ministerstvo práce od loňska a od počátku jej provázely problémy se zpožděním dávek, nejvíce však na něj žehrají samotní pracovníci Úřadů práce. Jak popsala Právu členka sociálního výboru Lenka Kohoutová (ODS), problémy se táhnou dosud.

Původní dodavatel stále ve hře

„Ty systémy dnes nefungují dobře, nefungují bezchybně, moduly spolu nespolupracují, každý je jiný, jinak se obsluhuje, není jednotné fungování systému. Není možné, aby to i na přechodnou dobu fungovalo tímto způsobem,“ řekla Právu poslankyně.

Její výhrady potvrdil i znalec.

„Stávající stav je nevyhovující, celková architektura technického řešení (systému) je rozsáhlá a komplikovaná. Technické porovnávání jednotlivých částí či použitých technologií je zavádějící či spíše nemožné,“ uvedl.

Podoba systému má podle něj vliv na provozní náklady a „zcela neodpovídá stávající situaci v oblasti elektronizace veřejných služeb. Fujitsu nahradila systémy společnosti OKsystem, která výplatu provozovala od roku 1993. Zakázku ale nedostala po výběrovém řízení, ale na základě rámcové smlouvy s ministerstvem vnitra. Za výběrem stál tehdejší první ministerský náměstek Vladimír Šiška, kterého nyní policie viní z podplácení. Údajně měl nabídnout OK systemu stomiliónovou zakázku výměnou za to, že firma nepodá stížnost u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Věc se ale k antimonopolnímu úřadu dostala a ten letos zakázal smlouvy s Fujitsu naplňovat. Ministerstvo se ale odvolalo a čeká na verdikt. Získalo tak čas, aby vyřešilo problém, jak se budou vyplácet dávky. Jestliže ÚOHS verdikt potvrdí, do pěti měsíců ztratí smlouvy na platnosti. Možné varianty nyní podle Krůčka posoudí právníci. Zaměří se třeba na to, zda může ministerstvo ukončit nynější smlouvy bez konečného verdiktu antimonopolního úřadu. Teoreticky je podle náměstka možný ale i návrat k OK systemu, pokud by se nepodařily nové dohody s nižší cenou. Konečný scénář by měl být hotov do poloviny června.

„Naším zájmem je – při případném ukončení projektu sKaret – vyjednat s dodavatelem pro stát co nejlepší a nejlevnější řešení,“ Štěpánka Filipová, mluvčí MPSV.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 3.6.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:01.