Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Rozhovor s Marií Bílkovou, generální ředitelkou ÚP ČR, Ranní interview (Radiožurnál)

Jiří CHUM, moderátor:
Na úřadech práce zůstává ležet stále více sKaret. Lidé si pro ně prostě nechodí. Průkazku na výplatu sociálních dávek nechce používat už téměř 4 tisíce občanů. Bojí se, že sKarty jsou zbytečné, když politici zvažují jejich definitivní zrušení do konce roku.

Marie BASTLOVÁ, žena na mateřské dovolené:
Já doufám, že už si pro ni nepůjdu, že mám pocit, že sKartu k ničemu nepotřebuju, protože mám vlastní účet, mám dostatek identifikačních karet pro vyzvedávání nejrůznějších dávek a příspěvků, takže sKarta mi přijde navíc.

Jiří CHUM, moderátor:
Řekla Marie Bastlová, která je právě na mateřské dovolené, jak tedy bude vypadat další vydávání sKaret a co mají udělat ti, kteří je nechtějí, na to se zeptám generální ředitelky Úřadu práce České republiky Marie Bílkové, která je hostem Ranního interview. Vítejte. Paní ředitelko, sněmovní sociální výbor tento týden doporučil dolní komoře, aby schválila senátní návrh na zrušení sKaret. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová také potvrdila, že by celý projekt na výplatu sociálních dávek mohl skončit už do konce roku. Jak tedy teď postupují úřady práce, stále vydáváte sKarty?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR:
Úřady práce v zásadě už poslední měsíc aktivně karty nenabízí, nevyzývají klienty k tomu, aby si je vyzvedli. A nezadáváme ani výrobu nových sKaret. Vydáváme ty sKarty zájemcům, kteří přijdou třeba na základě předchozí výzvy a sKartu z nejrůznějších důvodů opravdu chtějí.

Jiří CHUM, moderátor:
Mohou úředníci nějakým způsobem dle zákona teď lidi nutit, aby si průkazky vyzvedly, když třeba už odeslali výzvu?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR:
Ne, rozhodně ne. Rozhodně ne.

Jiří CHUM, moderátor:
Hrozí případně lidem za to nějaký postih, když si na úřadech práce nevyzvednou identifikační průkazku, třeba že by nedostávali od státu sociální dávky a příspěvky?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR:
Ne, ne, to nehrozí a napočítá s tím ani zákon. Ty zákony mají přechodná ustanovení, protože sKarta vlastně měla být vydávána postupně, to znamená, že se muselo počítat i s tím, že ji nemají všichni a přesto dávky musejí dostat, takže této možnosti využíváme.

Jiří CHUM, moderátor:
Úřady práce už od loňského roku vydaly více než 276 tisíc sKaret. Pokud nakonec politici celý projekt opravdu zruší, máte už nějaké instrukce od ministerstva práce a sociálních věcí, jak následně postupovat, zda budete třeba zase zpětně sKarty od lidí vybírat?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR:
S ministerstvem práce o tomto postupu samozřejmě diskutujeme, protože je velmi reálné, že to tak dopadne a že sKarta zrušena bude. Ten systém, to co bude pak, musí být jednoznačné a musí to být, pokud možno jednoduché pro obě strany, to znamená jak pro úřad práce, tak pro naše klienty. Naše představa zatím je taková, že oslovíme úplně všechny držitele sKaret s výzvou, ve které vysvětlíme, jaké kroky udělat mohou, jaké kroky udělat mají. Ono to pravděpodobně pro většinu držitelů nebude v zásadě znamenat vůbec nic. A to pro ty, kteří si nechávají dávky už teď posílat na svůj vlastní účet a sKartu pouze vyzdvihli a za a vlastně nikdy ani neaktivovali jako platební kartu. Tak a pro tyto de facto nebude znamenat vůbec nic. A potom bude další skupina lidí, kteří tu sKartu aktivně používají a s těmi se budeme potřebovat domluvit o tom, jakým způsobem budou chtít dávky pobírat dál, jestli zasílat na nějaký účet, ať už na účet, který mají nebo účet, který si založí anebo složenkou.

Jiří CHUM, moderátor:
Bude podle vás složité pro všechny úřady práce znovu nastartovat systém vyplácení sociálních dávek, který běžel před sKartami, protože ten stávající měl v některých případech problémy, kdy lidem chodily peníze od státu s několikatýdenním zpožděním. Budete třeba muset znovu na to proškolovat zaměstnance?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR:
Rozhodně ne. Tady ty těžkosti, o kterých hovoříte, tak ty nesouvisí s sKartou jako takovou, ale ty souvisí s novými informačními systémy, se kterými úřady práce pracují, takže v tomto směru to pro úředníky nebude znamenat žádnou změnu. To co bude zátěž pro úřad, tak je skutečně povinnost oslovit těch 276 tisíc klientů a z mnoha z nich osobně jednat o tom, jak postupovat dál.

Jiří CHUM, moderátor:
Máte zhruba spočítané výdaje, které budete muset zaplatit, za to oslovit všechny držitele sKaret?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR:
Tak já se přiznám, že já jsem si tyto výdaje neshromažďovala, ale pokud vím, tak je shromažďovalo ministerstvo v rámci nejen úřadu práce, ale i nákladů, které s tím bude mít ministerstvo a teď skutečně, nevím to přesně, je to v řádech desítek milionů.

Jiří CHUM, moderátor:
Marie Bílková, generální ředitelka Úřadu práce ČR, byla hostem Ranního interview. Děkuji vám za váš čas, na shledanou.

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR:
Na shledanou.

Zdroj: Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 31.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:18.