Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Druhý pilíř není jen pro zaměstnance (Metro)

U těchto osob se liší pouze způsob odesílání peněz. Zatímco u zaměstnaných lidí se o odvody stará zaměstnavatel, musejí si OSVČ vše zařídit samy.

Stejně jako u zaměstnanců platí také u OSVČ termín uzavření smlouvy pro lidi starší 35 let do 1. července tohoto roku.

Jak na penzi?

Spořit si na stáří ve druhém pilíři mohou i osoby samostatně výdělečně činné.

Začátek spoření je stejný jako u zaměstnanců. Nejprve si musíte vybrat penzijní společnost a s tou podepsat smlouvu. Tu penzijní společnost zaregistruje v centrálním registru smluv. Poté, co vám přijde potvrzení o registraci, je nutné vstup do 2. pilíře oznámit České správě sociálního zabezpečení.

Jak je to pak ale s odvody peněz?

"OSVČ si navýší své odvody o dvě procenta a celkovou částku zasílají přes účty finanční správy. Tyto odvody je možno zasílat zálohově na základě předchozích příjmů a z toho pramenící výše odvodů každý měsíc nebo jednou za rok celou částku. Kromě daňového přiznání musí ještě podávat takzvané pojistné přiznání," popisuje mluvčí ČSOB Penzijní společnosti Pavla Hávová.

Tito lidé tak namísto 29,2 procenta z vyměřovacího základu pro výpočet pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti odvádějí státu jen 26,2 procenta. Stejně jako u zaměstnanců platí také u OSVČ termín uzavření smlouvy pro lidi starší 35 let do 1. července tohoto roku.

Zdroj: Metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:08.