Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Škola založila firmu, aby studentky získaly praxi (Právo)

Právě dívky z této rizikové skupiny tvoří klientelu pražské Dívčí katolické střední školy, která představuje záchrannou síť pro dvaapadesát dívek s tělesným nebo lehkým mentálním onemocněním či se sociálními nebo výchovnými problémy.

Škola tzv. problémové dívky připravuje na povolání v nemocnicích nebo sociálních službách a dává jim pracovní perspektivu, protože s akreditovaným osvědčením Pracovník v sociálních službách, Všeobecný sanitář, Pečovatelka o děti, Hospodyně a Kuchařské práce si každá absolventka po dvou letech studia najde zaměstnání, obvykle i s možností ubytování.

Aby měly dívky v sociálních službách praxi, založila jejich škola Křižovnickou pečovatelskou službu.

"Od 13. listopadu 2012 nejsme jen škola, ale i oficiálně registrovaný poskytovatel sociálních služeb. Za přibližně dvaceti pěti seniory na území Prahy docházejí žákyně školy pod odborným dohledem pedagogů – povídají si s nimi, pomáhají jim při úklidu, vaření, nákupech a doprovázejí je tam, kam je potřeba," říká ředitel školy Luboš Hošek, který v pečovatelském oboru vidí povolání budoucnosti.

Populace totiž stárne a služby pečovatelek a opatrovnic jsou stále více žádány. V rámci školy si dívky v rolích pečovatelek osvojují základy povolání, které jim dává solidní perspektivu na trhu práce.

"Nejzdatnější ze studentek, které si splní povinnou pečovatelskou praxi, pak po absolvování studia mohou ve školní agentuře najít pracovní uplatnění. A ty, co se ve službě nejvíce osvědčí, budou doprovázet nové žákyně," dodává k pracovní perspektivě ředitel Hošek.

Mezi klientky Křižovnické pečovatelské služby patří také paní Helena, která školu kontaktovala poté, co se dozvěděla o jejích možnostech.

"Několikrát mne navštívila v rámci praxe paní učitelka s žákyňkami. Jejich pomoc byla velmi vstřícná a užitečná. Obzvláště Kristýnkou, která už ke mně dochází sama, jsem přímo nadšená. Tím, že má předchozí výtvarné vzdělání a zkušenosti, mi pohotově, se zájmem pomáhá mimo domácnost i s odbornými pracemi, jako je paspartování nebo přesunování větších obrazů, které bych s obtížemi sama zvládala. Doufám, že spolupráce s Kristýnkou bude moci pokračovat," dělí se paní Helena o svou zkušenost.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:27.