Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Sociální služby dostaly půl miliardy na přežití (Právo)

"Lidé se zdravotním postižením i vyššího věku pomoc od státu potřebují. Proto jsem ráda, že jim budeme moci poslat další peníze," uvedla Müllerová s tím, že nakonec se prostředky podařilo uvolnit z resortních rezerv.

Uvedla, že poskytovatelé služeb žádali miliardu, ale podle ředitele ministerského odboru sociálních služeb Petra Hanuše to bude stačit na přežití. Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09) s opatřením souhlasilo.

"Jsme si vědomi, že neuspokojíme úplně stoprocentně všechny požadavky, ale i ze zkušeností z minulých let víme, že tímto dofinancováním zabezpečíme přežití," řekl Hanuš.

Co se týče zbývající půlmiliardy, kterou by poskytovatelé potřebovali, nechala zde Müllerová prostor pro "další donátory". Ministerstvo totiž na danou oblast vydává asi 21 procent ze všech zdrojů, zbytek dodávají kraje, obce či neziskovky. Resort letos dosud rozdělil na seniory, postižené a další lidi odkázané na pomoc okolí 6,05 miliardy, což je o 360 miliónů méně než loni. Poskytovatelé žádali urgentní pomoc a ministerstvo od dubna přerozdělilo sto miliónů na služby, jimž hrozil zánik.

Dotace do sociálních služeb v posledních letech klesají. V roce 2008 činily 8,2 miliardy, v roce 2009 pak 7,4 miliardy, o rok později 6,8 miliardy a předloni 6,2 miliardy. Ministerstvo poukazuje, že na financování se podílejí obce i kraje. Služby by si měli platit i klienti z příspěvku na péči. Loni na ně stát vydal 18,39 miliardy. Letos se počítá s 20,49 miliardy. Podle průzkumu si dvě třetiny příjemců ale za dávku žádnou službu nepořizují.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:03.