Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Nedostatkové školky nahradí "dětské skupiny" (MF Dnes)

Vláda včera schválila novou formu péče o malé děti – v takzvaných dětských skupinách s maximálním počtem 24 dětí. Zřizovat je mohou od příštího ledna firmy, obce či neziskovky. Autorem návrhu dětské skupiny je ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

"Do školek se v posledním roce nedostalo na 60 tisíc dětí. Víme, že se o novinku zajímají desítky firem. Je to alternativa k mateřským školám," řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
V dětské skupině se nemusí o děti starat pedagog, ale například zdravotní sestra či jiný pracovník s osvědčením.

Nedostatkové školky nahradí "dětské skupiny" ve firmách

V Česku jsou zatím dvě dětské skupiny, které pilotně provozuje autor návrhu – ministerstvo práce a sociálních věcí. Prošlo jimi už 38 dětí.

"Naši Zuzanku nám z kapacitních důvodů nevzali do školky. Do skupiny se jí zprvu moc nechtělo, ale dnes se tam těší, a to díky láskyplné péči," říká zaměstnanec úřadu Petr Hanuš.

Podle ministerského návrhu může mít jedna pečující osoba na starosti maximálně šest dětí. O skupinu od 13 do 24 dětí se musí starat už tři lidé – to pokud je alespoň jedno dítě mladší dvou let. Jinak stačí dva pečovatelé. Dětské skupiny budou moci vytvářet kromě firem i kraje, obce či neziskové organizace, které tím mohou ušetřit na daních. Novinka má ovšem i svoje kritiky, kteří ji označují za cestu do slepé uličky. Vadí jim také, že dětské skupiny rezignují na předškolní vzdělávání. Tak to vidí třeba stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

„Namísto vymýšlení nějakých dětských skupin by vláda měla spíš investovat do rozšíření kapacity ve školkách. A dát více prostředků na předškolní vzdělávání. Dalo by se například využít i montovaných staveb, které by se po skončení babyboomu použily na něco jiného nebo se přemístily někam jinam," přibližuje svoji představu Chládek.

Obává se rovněž nepříznivých následků nižších hygienických nároků. Do dětských skupin například rodiče budou moci nosit pro dítě vlastní jídlo. Zdrženlivě hodnotí novinku i poslankyně za TOP 09 Anna Putnová, zároveň však podotýká, že při současné nouzi o místa ve školkách je to druhá nejlepší možnost. Dětská psycholožka Jitka Jeklová se na novou možnost překvapivě nedívá skrz prsty. Podle ní se malé děti přinejmenším naučí respektovat autoritu a fungovat v kolektivu.

"Pro děti kolem dvou tří let je nejpodstatnější, když se někde cítí příjemně a mohou si pohrát. Navíc znám i mateřské školy, které jsou spíš hlídárnami a ne všechny učitelky tam jsou pedagogicky na výši," míní Jeklová.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.7. 2019 000 22:00.