Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Ministerstvo má krizový scénář pro výplatu dávek (Aktualne.cz)

Přechodně by do řádného výběru nového dodavatele technologií buď zas uzavřelo smlouvy s nynějšími provozovateli, nebo by se vrátilo k původnímu OKsystemu. Novinářům to sdělil náměstek ministryně práce Petr Krůček. Vedení resortu bude mít do konce měsíce analýzy postupu, poté rozhodne o variantě.

Do konce roku 2011 systém zajišťovala firma OKsystem. Od roku 2012 používají úřady práce aplikace od firmy Fujitsu Technology Solutions. Ministerstvo pod vedením exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) společnost nevybralo v tendru, ale jen se připojilo k rámcové smlouvě, kterou mělo vnitro.

Resort mluvil o úsporách, místo toho nastal chaos

Záležitost měl na starosti bývalý Drábkův náměstek Vladimír Šiška, který je obviněný z podplácení. Resort zdůvodňoval změnu dodavatele tím, že výrazně ušetří.

Podle antimonopolního úřadu ministerstva vnitra a práce porušila zákon o veřejných zakázkách. Udělil jim oběma půlmilionovou pokutu a zakázal programy pro vyplácení dávek používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné.

Ministerstvo se chystá vyhlásit řádné výběrové řízení za 1,4 miliardy na nového dodavatele. Systém by měl podle plánu začít fungovat od ledna 2015. Do té doby počítá s krizovým řešením. Buď uzavře nové smlouvy s firmou Fujitsu a OKsystem, která ještě provozuje část aplikací, nebo se vrátí plně k modelu OKsystemu.

"První varianta mi přijde schůdnější. Technicky, procesně i finančně je jednodušší a stabilnější řešení uzavřít nové smluvní vztahy," uvedl Krůček.

Zda je smlouvy s dosavadními dodavateli možné podepsat, má ukázat právní, technická a ekonomická analýza. Její výsledky by zástupci resortu chtěli představit poslancům sněmovního sociálního výboru příští středu.

Ministerstvo vyhlásí v létě soutěž o nového dodavatele systému

Ministerstvo nyní vyplácí měsíčně 1,9 milionu různých dávek za zhruba 6,3 miliardy korun. Firma OKsystem zajišťovala od roku 1993 do roku 2011 čtyři systémy pro vyplácení dávek - OK dávky, OK práce, OK nouze a OK služby.

Za vývoj, údržbu a podporu aplikací ministerstvo v roce 2008 podle Krůčka zaplatilo 370 milionů, v roce 2011 už 480 milionů. Cena nezahrnovala provoz datových center a jiné záležitosti. Další výdaje byly potřeba na energie či informační techniky.

Firmě Fujitsu, která od loňska zajišťuje systém pro agendu zaměstnanosti, hmotné nouze, sociálních služeb, postižených a veřejné služby, resort minulý rok zaplatil 623 milionů. V sumě je i provoz. Dalších 205 milionů pak stál systém dávek, který ještě provozoval OKsystem.

Podle Krůčka ministerstvo chce najít nového dodavatele ve výběrovém řízení, aby zabránilo dalším pochybnostem. Soutěž chce resort vyhlásit v červnu či červenci. S výhercem plánuje uzavřít smlouvu mezi letošním prosincem a březnem příštího roku.

Na vývoj, testování a školení tak bude přinejmenším devět měsíců. Kontrakt by měl být na dobu neurčitou s možností vypovězení, trvat by měl minimálně čtyři roky. Systém by měl stát 1,4 miliardy. Podle Krůčka je to při rozpočítání sumy na čtyřleté období "méně než 90 procent průměrné ceny", kterou ministerstvo platilo v letech 2011 a 2012.

Drábek minulý rok uvedl, že agendové systémy v roce 2010 stály téměř 473,8 milionu, předloni 477,4 milionu, loni 361 milionů. Letos se suma měla pohybovat kolem 281 milionů a příští rok kolem 272 milionů.

Zdroj: Aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:06.