Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Nejvíce se kvalifikovalo strážných (Právo)

Zvýšený zájem měli uchazeči také o kvalifikační zkoušku na detektivního koncipienta (199 realizovaných zkoušek) a třetí nejvyhledávanější zkouška je spojena s kvalifikací příprava teplých pokrmů (216 zkoušek).

"Velmi nás těší vzrůstající zájem o kvalifikační zkoušky. Zatímco v roce 2011 se ke zkouškám přihlásilo 25 086 uchazečů, v loňském roce jich bylo již o téměř 70 % více. Neustále pracujeme na rozšíření nabídky profesí, z nichž lze profesní zkoušku složit a získat celostátně platné osvědčení. Zaměřujeme se především na profese, které jsou na trhu práce žádané," říká Ivo Jupa, hlavní manažer projektu NSK2.

Studie věnující se vývoji pracovního trhu předvídají, že v budoucnu budou chybět zejména pracovníci z oblasti zdravotnictví a ošetřovatelských služeb. Nedostatkoví mohou být i specialisté ve vzdělávání.

"Dlouhodobě vysoký je zájem o pracovníky z technické sféry, naopak absolventi ekonomických oborů mají stále problémy s uplatněním na trhu práce, a to především mimo velká města," říká Jiří Braňka, analytik Národního vzdělávacího fondu.

Projekt Národní soustava kvalifikací nabízí zájemcům možnost získat kvalifikaci, aniž by se museli vracet do školních lavic nebo absolvovat specializovaný kurz. Pokud uchazeči úspěšně vykonají kvalifikační zkoušku, obdrží celostátně uznávaný certifikát.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:39.