Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Novinky:

Ministryně Müllerová na jednání ministrů zaměstnanosti a sociálních věcí ze zemí tzv. Visegradské 4 v Polsku

Jednání ministrů bylo také o dopadech pracovně právní regulace na růst, konkurenceschopnost, podnikání a úroveň zaměstnanosti v rámci V4. Zdůraznili potřebu výměny názorů a návrhy a kroky EU v oblasti pracovního práva a také koordinace společných postojů s cílem zejména posílit vliv zemí V4 na rozhodování v EU. Ministři V4 se také shodli na tom, že by se mladým lidem měla věnovat zvláštní pozornost, protože na trhu práce jsou velmi ohroženou skupinou lidí, kteří se často dostávají do složitých životních situací a obtížně si shánějí zaměstnání. V souvislosti s touto problematikou jednotliví ministři informovali své protějšky o plánovaných a uskutečněných opatřeních, která mají zlepšit situaci mladých lidí na trhu práce na národní úrovni.

Závěrem se ministři V4 shodli na tom, že spolupráce mezi jednotlivými zeměmi v rámci V4 má velký význam a hodnotu, a to především ve formě výměny názorů, zkušeností a příkladů dobré praxe týkajících se oblasti sociální věcí, zaměstnanosti a také politik zaměřených na mladé lidi.

Visegrádská skupina (tzn. Visegrádská čtyřka nebo V4) je aliance čtyř států střední Evropy: Česka, Maďarska, Polska, Slovenska. Aliance státu V4 je inspirována setkáním tří králů v maďarském městě Visegrád v roce 1335. Novodobá Visegrádská trojka vznikla 15. února 1991 (deset dní před zánikem Varšavské smlouvy) na setkání maďarského premiéra Józsefa Antalla, prezidenta ČSFR Václava Havla a polského prezidenta Lecha Wałęsy ve Visegrádu. Na tomto setkání politikové podepsali deklaraci blízké spolupráce tří středoevropských zemí na jejich cestě k evropské integraci. Po zhroucení komunistického režimu byla kooperace mezi zeměmi důležitá pro jejich přechod od totalitárního systému ke svobodné, pluralitní a demokratické společnosti. Po rozdělení ČSFR se označení aliance změnilo na Visegrádská čtyřka (V4), jelikož členství se převedlo na oba nástupnické státy Česko i Slovensko.

FOTOGALERIE

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 17.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.3. 2019 000 14:28.