Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Obsah položky Vše o penzijní reformě je na internetu (LN):

Vše o penzijní reformě je na internetu (LN)

Ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Úřad vlády již několik měsíců informují o všech změnách důchodového systému. Tyto informace jsou detailně rozvedeny především na webových stránkách jednotlivých úřadů, nově na webu www.klidnabudoucnost.cz, který je avizován i v televizním spotu.

Podstatou spotu je upozornit občany České republiky na to, že 30. června 2013 končí termín, do kterého se mohou rozhodnout o svém případném vstupu lidé nad 35 let věku. A zároveň na modelovém příkladu průměrné mzdy 25 tisíc korun popisuje základní princip důchodového spoření, kdy jeho účastník, pokud spoří dvě procenta z hrubé mzdy (500 korun), získá od státu navíc tři procenta (750 korun), která se jinak stávají součástí příjmů státního rozpočtu.

Reklamní spot svým charakterem logicky neumožňuje vysvětlit všechny souvislosti, které z legislativy upravující druhý důchodový pilíř vyplývají. Někomu sice chybí informace o nemožnosti z něho vystoupit nebo že se vstupem mírně snižuje výše složky státního důchodu, na druhou stranu v něm například není ani informace, že důchodové spoření se na rozdíl od státních důchodů dědí nebo se zhodnocuje v rámci investičních strategií.

Podstatou spotu je upozornit občany České republiky na to, že 30. června 2013 končí termín, do kterého se mohou rozhodnout o svém případném vstupu lidé nad 35 let věku. A zároveň na modelovém příkladu průměrné mzdy 25 tisíc korun popisuje základní princip důchodového spoření, kdy jeho účastník, pokud spoří dvě procenta z hrubé mzdy (500 korun), získá od státu navíc tři procenta (750 korun), která se jinak stávají součástí příjmů státního rozpočtu. Těchto pět procent individuálního spoření je další možností, jak rozložit rizika snížením závislosti na státním průběžném systému a zvýšit příjmy ve stáří.

Podstatné je, že veškeré změny důchodového systému detailně zobrazují kalkulačky na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, kde si každý může spočítat rozdíl výše důchodu, pokud dobrovolně vstoupí či nevstoupí do druhého pilíře. Proto se musíme ohradit vůči tvrzení, že informační kampaň mlží. Žádný zájemce o důchodové spoření se nebude rozhodovat pouze na základě zhlédnutého spotu, ale po zralé úvaze a seznámení se s relevantními informacemi, které mu nabízíme.

O autorovi: JAN HRUBEŠ mluvčí vlády České republiky
Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:06.