Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Natankujete na penzi, nahání vláda lidi do své reformy (MF Dnes)

Herec Jan Antonín Duchoslav, Viky z oblíbené komedie Sněženky a machři, vzal na sebe nelehký úkol. Má přesvědčit váhavé Čechy, aby vstoupili do takzvaného druhého penzijního pilíře a stali se tak účastníky důchodové reformy vlády Petra Nečase.

Duchoslav je hlavní tváří reklamního spotu, který televizní stanice vysílají od dnešního rána.

"Odkládejte si stranou třeba 500 korun na důchod a stát vám k tomu přidá každý měsíc 750," vyzývá 48letý herec. V půlminutovém klipu za pětistovku tankuje palivo do auta, záhy mu však benzin dojde. Naštěstí si spořil, a proto k automobilu stojícímu uprostřed pole přispěchá "stát" s kanystrem v ruce a nádrž doplní.

Televizní reklama je první částí vládní kampaně, která má vyburcovat budoucí penzisty ke spoření v soukromých fondech. Po televizi se kanystry objeví i v tisku, na internetu, případně na billboardech. Zároveň byla spuštěna internetová stránka klidnabudoucnost.cz, kde zájemci najdou informace o druhém pilíři či penzijní kalkulačku. Vláda na kampaň vyčlenila 20 milionů korun ze státního rozpočtu. Je to důkaz změny strategie, před koncem minulého roku totiž chtěla na propagaci důchodové reformy dát jen dva miliony a počítala spíše s tím, že o vyvolání pozornosti mezi lidmi se postarají penzijní fondy.

Po čtyřech měsících od startu je však zájem o spoření části povinných odvodů do soukromých fondů vlažný, od začátku roku se přihlásilo třicet dva tisíc lidí. Především lidem starším 35 let se čas rychle krátí. O tom, zda vstoupí do druhého pilíře, se musí rozhodnout do konce června.

"Kampaň startuje tak, aby upozornila právě tyto lidi, aby tuhle možnost zvážili," upozornil mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Součástí webu je proto i odpočítávadlo, které pětatřicátníky a starší na vteřiny přesně upozorňuje, kolik času jim ještě zbývá.

Nečas: Za nezájem může levice

Podle premiéra Petra Nečase je důvodem laxního přístupu Čechů k penzijní reformě především negativní kampaň opozice. ČSSD varuje, že penzijní reformu zruší.

"Osobně jsem přesvědčen, že se nám postupně podaří počet zájemců navyšovat," uvedl minulý týden.

Sám se však zatím ani jedné z šesti penzijních společností neupsal. Nechává si prý dostatek času na porovnávání nabídek jednotlivých fondů a propočet toho, který z nich bude pro něj nejvýhodnější. Slíbil však, že do druhého pilíře stoprocentně vstoupí.

"Pan premiér se už podrobně seznámil s nabídkami penzijních společností, zvážil možná rizika a výnosy a jedné z nich do konce května svěří péči o své prostředky vložené do důchodového spoření," řekl včera Hrubeš.

Která ze společností nakonec získá Nečasovu důvěru, ale zveřejnit nehodlá. Nechce nikomu dělat reklamu.

FAKTA Co je to "druhý pilíř" Od letošního 1. ledna lze spořit tři procenta z povinných odvodů na sociální pojištění do soukromého fondu. Podmínkou je, že k tomu člověk přidá další dvě procenta ze svého. Rozhodnutí, které již nelze později změnit, je potřeba udělat před 35. rokem života. Lidé starší 35 let mají na rozhodnutí čas jen do 30. června.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 13.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:41.