Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Lidem se tu líbí, chválili velvyslanci dům Betlém (MF Dnes)

Nedávno dokončený Dům sociálních služeb Betlém zaujal amerického velvyslance Normana Eisena, společně s velvyslancem Norska Jensem Eikaasem nešetřil slovy chvály po prohlídce ubytoven a bytů pro sociálně potřebné.

"Nebyla to naše první cesta s norským kolegou a vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou, ale určitě byla nejzajímavější," řekl velvyslanec Eisen.

Vyzdvihl také projekt prostupného bydlení, v kterém se lidi v nouzi mohou dostat přes azylový dům, tréninkové byty, v nichž žijí pod patronátem sociálních pracovníků, až k běžnému nájemnímu bytu.

"Viděli jsme vynikající příklady, jak může vypadat spolupráce státu, obcí a neziskových organizací s lidmi v tíživé sociální situaci." S dobrou zprávou přijel norský velvyslanec. "Naše vláda připravuje takzvané Norské granty, v příštích pěti letech můžeme poskytnout na sociální programy 132 milionů eur," sdělil Jens Eikaas. "Už se těším na zajímavé a dobře zpracované projekty pro Romy, národnostní menšiny a děti ze znevýhodněného prostředí," podotkl diplomat.

"Jsem ráda, že prostupné bydlení v Chebu funguje. V některých jiných městech často končí sociálně slabí v předražených soukromých ubytovnách a musí platit nepřiměřeně vysoké, nebojím se říct zločinecké nájmy," poznamenala Monika Šimůnková, podle níž často žijí v nehygienických podmínkách a pouze s krátkodobými smlouvami.

Jako příklad uvedla ubytovnu, kde pětičlenná rodina za prostor o velikosti 20 metrů čtverečních platila přes 20 tisíc korun měsíčně. Norman Eisen ocenil Dům sociálních služeb Betlém, který vznikl přestavbou zdevastované vily Union.

"Pracují tam velmi dobří, přívětiví lidé. Líbilo se mi, že zařízení kromě azylového domu poskytuje i další služby, například sociální a právní poradenství. Nedalo se přehlédnout, že ti, kteří tam žijí, jsou spokojeni," doplnil velvyslanec Eikaas.

Sociální bydlení je podle starosty Chebu Pavla Vanouška velmi důležité.

"Věnovat se musíme nejen lidem, kteří skončili na ulici, ale i těm, kteří sice mají kde bydlet, ale mají takové problémy, že by na ulici mohli skončit," řekl Pavel Vanoušek.

Cesta z ulice do běžného bytu vede také přes azylový dům CHEB

Z ulice do azylového domu, pak do tréninkové příbytku a nakonec do běžného nájemního bytu. Tak by se dal shrnout projekt prostupného bydlení, který pomáhá lidem v nouzi zpátky do normálního života. Na projektu spolupracují Diecézní charita Plzeň, občanské sdružení Kotec a chebská radnice. Kromě bezdomovců by měl podle starosty Chebu Pavla Vanouška projekt umožnit i rychlou a nekomplikovanou pomoc rodinám, které se do tíživé situace dostaly bez vlastního přičinění. Například při požáru bytu či domu. Systém prostupného bydlení je třístupňový. Prvním záchranným schůdkem je noclehárna Betlém v bývalých kasárnách na Zlatém vrchu a také azylový dům ve zrekonstruované vile Union.

"Azylový dům je určený těm, kteří mají snahu svou situaci nějak vyřešit. Musí spolupracovat se sociální pracovnicí na řešení svých dluhů a závazků z minulosti," vysvětlil zástupce ředitele Diecézní charity Plzeň Pavel Barták.

Teprve pak budou mít šanci dostat práci ve středisku sociální rehabilitace, kde mohou být dva roky. Dalším krokem je bydlení pod dohledem sociálních pracovníků v takzvaných tréninkových bytech. Posledním krokem by pak mělo být přestěhování do běžného bytu.

"Pracují tam velmi dobří, přívětiví lidé. Nedalo se přehlédnout, že ti, kteří tam žijí, jsou spokojeni." Jens Eikaas, velvyslanec Norska.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 3.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:39.