Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Šancí pro postižené je přeškolení (5+2 dny)

Má lektory s handicapem nebo nabízí účetní a administrativní služby jiným subjektům neziskového sektoru. Do projektu Do práce s handicapem, na který uvolnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) z evropských zdrojů 5,9 milionu korun, zařadilo sdružení téměř 160 lidí.

Sdružení „Pomocné ruce“ se snaží motivovat handicapované i zaměstnavatele.

Každý osmý žadatel o práci na Jablonecku má nějaké zdravotní omezení. Nabídka pracovních příležitostí je pro ně přitom dlouhodobě téměř nulová. Řešením může být jejich přeškolení na jinou práci. Uvedl to předseda sdružení Pomocné ruce Michal Kříž.

"Handicapovaní jsou tou nejohroženější skupinou na trhu práce," dodal.

Potvrzuje to i mluvčí jabloneckého pracovního úřadu Michal Holý. Podle něj bylo na konci minulého měsíce v regionu bez práce 570 lidí s postižením.

"Zaměstnavatelé o ně bohužel příliš nestojí, mají obavy jim dát práci," poznamenal.

Občanské sdružení Pomocné ruce samo zřídilo pro devět lidí chráněnou dílnu. Má lektory s handicapem nebo nabízí účetní a administrativní služby jiným subjektům neziskového sektoru.

"Přesvědčujeme také zaměstnavatele, aby se zbavili předsudků zaměstnávat postižené," dodává vedoucí asistenčního centra Marcela Lipská.

Do projektu Do práce s handicapem, na který uvolnilo ministerstvo práce a sociálních věcí z evropských zdrojů 5,9 milionu korun, zařadilo sdružení téměř 160 lidí. Někteří využili jen jeho poradenství, ale více než polovina jich úspěšně prošla rekvalifikací a 37 i řízenou praxí.

"Několik lidí díky tomu už našlo i stálou práci," poznamenala Lipská. Jedním z nich je i někdejší zedník Jiří Šarközi ze Zásady.

Po úrazu páteře je v částečném invalidním důchodu. Ke své profesi se vrátit nemohl a sehnat jinou práci se mu dlouho nedařilo. Díky přeškolení může teď pracovat jako sociální pracovník v Domově důchodců ve Velkých Hamrech.

"Naštěstí to ani není daleko," těší se.

Zdroj: 5+2 dny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 3.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 09:54.