Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Květen:

Duben dal penzijním fondům naději (LN)

Zástupci fondů tak stále věří, že se do nového systému zapojí dost lidí a novinka se jim vyplatí.

Přesto se dá čekat, že celkový počet lidí, kteří do druhého pilíře vstoupí do konce června, bude výrazně nižší, než samy fondy začátkem roku očekávaly.

"V dubnu uzavřeme téměř stejně smluv jako za celé první čtvrtletí. V květnu a červnu pak očekáváme výrazně vyšší nárůst," tvrdí mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Raiffeisen penzijní společnost odhaduje současný počet svých účastníků druhého pilíře na čtyři tisíce. Allianz penzijní společnost zatím nasbírala dva tisíce klientů.

"Většina jich přišla v dubnu, protože počátkem roku jsme se soustředili na kvalitní trénink naší distribuce," uvedl za Allianz penzijní společnost mluvčí Václav Bálek a dodal, že týdně mají 200 až 250 nových smluv. Přesto přiznává, že čísla jsou pod očekáváním.

Penzijní společnost České spořitelny eviduje k polovině dubna 3200 klientů v druhém pilíři. Na konci března to bylo asi 2400 klientů. Rychleji přibývá klientů i KB Penzijní společnosti.

"Zájem lidí narůstá. Značná část zájemců přitom odkládá své rozhodnutí až do druhé poloviny června," tvrdí Pavel Jirák, šéf představenstva KB Penzijní společnosti.

Dosud nejúspěšnější fond České pojišťovny zveřejní data za duben příští týden. Koncem června končí možnost vstoupit do nového systému lidem starším 35 let. Proto se k polovině roku upíná pozornost – množství přihlášených klientů k 30. červnu rozhodne, zda se nový systém úspěšně rozběhne, či nikoli. Za hranici, při které se vyplatí fond provozovat, se považuje asi padesát tisíc klientů. Za první tři měsíce roku si šest penzijních společností rozdělilo jen 22 375 lidí, což bylo hluboko pod očekáváním trhu.

Zástupci fondů doufají, že nejvíc lidí uzavře smlouvy na poslední chvíli.

"Nárůst zájmu v květnu a červnu předpokládáme v násobcích produkce za předešlé měsíce," uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

"Naše původní analýzy počítaly s tím, že do druhého pilíře vstoupí asi 15 procent práceschopného obyvatelstva, tedy zhruba 750 tisíc lidí," říká Jirák a dodává svůj odhad: "Vzhledem k současné situaci a k politickým rizikům odhaduji, že se může zapojit přibližně 500 tisíc lidí. Očekáváme, že větší část z nich vstoupí do druhého pilíře do 30. června."

Větší zájem je o agresivnější investiční strategie. Jedním z důvodů je i fakt, že starší ročníky budou mít na zhodnocení peněz kratší dobu, a proto chtějí vydělat rychleji.

"Kromě dynamického fondu jsou na tom ostatní tři fondy se zájmem přibližně stejně. Zájem o dynamický fond převyšuje ostatní fondy o přibližně 25 procent," řekla za ČSOB Hávová.

Fondy doufají, že víc klientů jim přivede i informační kampaň, kterou v polovině dubna za 20 milionů korun spustila vláda.

"Při jednáních se zájemci stále narážíme na nízkou informovanost veřejnosti. Věříme, že vládní informační kampaň může pomoci," domnívá se Pavel Jirák z KB Penzijní společnosti.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.5.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.9. 2019 000 22:45.