Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Šedesát lidí najde nový domov v přístavbě Centra služeb (Slovácko)

V současné době poskytují v centru dvě služby. Jedna je pro lidi, kteří jsou duševně v pořádku, ale nejsou soběstační právě z důvodu stáří, kterých je jedenačtyřicet. Zbylých třicet klientů má psychickou nemoc. K těmto dvěma službám přibude ještě jedna nová. A bude to novinka pro celý region. Půjde o takzvanou odlehčovací službu. V současnosti mají v Kyjově 142 žadatelů o ubytování v centru. O tom, koho do nového pavilonu vyberou, rozhodnou koncem léta.

"Stavba musí být dokončena do patnácti měsíců od jejího počátku, tedy sedmého září. Pak začneme zařizovat interiér," informoval ředitel Centra služeb pro seniory Jan Letocha.

Výběrové řízení na dodavatele už začalo a ředitel počítá s tím, že v létě firma nábytek vyrobí, přes září dodá a v říjnu ho bude montovat.

"K poslednímu říjnu by tak mělo být komplet hotovo. V listopadu začneme nabírat nové uživatele," informoval Letocha.

V současné době poskytují v centru dvě služby.

"Jedna je pro lidi, kteří jsou duševně v pořádku, ale nejsou soběstační právě z důvodu stáří. Takových je jedenačtyřicet. Zbylých třicet klientů má nějakou psychickou nemoc," upřesnil Letocha.

K těmto dvěma službám přibude ještě jedna nová. A bude to novinka pro celý region. Půjde o takzvanou odlehčovací službu. Ta je určená pro dočasné umístění seniorů do zařízení.

"Bude to například při situaci, kdy si opatrovníci potřebují odpočinout či něco zařídit. Po tu dobu bude důchodce u nás. Minimálně na dva týdny, maximálně na tři měsíce," řekl Letocha.

V současnosti mají v Kyjově 142 žadatelů o ubytování v centru. O tom, koho do nového pavilonu vyberou, rozhodnou koncem léta. Ve staré budově jsou pokoje s jedním, dvěma a třemi lůžky. V novém pavilonu to bude jinak. Půjde o dvoulůžkové a jednolůžkové pokoje, přičemž vždy dva dvoulůžkové pokoje budou mít společné sociální zařízení. Při počtu 142 žadatelů a nabídce šedesáti nových míst se to mnohým zdá nedostatečné.

"Je to určitě málo, podle mě je potřeba alespoň sto nových míst. Nějakou dobu jsem pracovala v domově pro důchodce a vím,jak těžké je získat tam místo. Přitom je stále více lidí bez pomoci a stát se o ně nepostará," sdělila například Božena Rambousková.

Podle vedoucí odboru sociálních služeb na hodonínské radnici Michaely Klepáčové však už šedesát nových míst ovlivní vysokou poptávku v regionu.

"I když v Hodoníně v obou zařízeních pro seniory evidují mezi dvěma až třemi sty žádostmi, šedesát nových míst v regionu už půjde poznat. Není ani vyloučené, že někteří, již si podali žádost u nás, ji mají zároveň v kyjovském centru," řekla vedoucí odboru.

Navýšení míst v hodonínském S¬centru nebo Domově pro seniory v Bažantnici se v nejbližších letech nechystá.

"Samozřejmě jsou potřeba, jenže jejich stavba je finančně náročná. V nejbližší době však chceme navýšit počet míst v domově s pečovatelskou službou," sdělil místostarosta Hodonína Vojtěch Salajka.

Dům pro seniory mají nově také v Miloticích. Tam vyrostl dům pro sedm obyvatel.

"Jde o dřevostavbu, která má parametry pasivního domu, byť nejde o klasický pasivní dům. Jsme přesvědčeni, že stavět podobné domy má význam,ale musíme to vyzkoušet," sdělil milotický starosta Josef Levek. Také tam je už všech sedm míst obsazených.

Zdroj: Deník Slovácko

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:16.