Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Senát podpořil evropský plán zaměstnávání mladých (aktuálně.cz)

Podle představ Evropské komise nemají být mladí bez práce nebo odborného vzdělávání déle než čtyři měsíce. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová senátorům řekla, že vláda obecně iniciativu komise uvítala.

"Zkušenosti ukazují, že dlouhodobá nezaměstnanost na počátku kariéry má negativní dopady na návyky mladých," poznamenala.

Evropská komise chce přednostně zajistit práci lidem do 25 let. Dá na to peníze.

Připomněla, že ČR se neúspěšně snažila spolu s dalšími státy na půl roku prodloužit navrhovanou čtyřměsíční lhůtu, neboť její dodržení může být pro mnohé země problematické i kvůli nedostatku volných pracovních míst. Poukázal na to i senátor a předseda Agrární komory Jan Veleba, podle něhož je problém v nefungující ekonomice, která je v trvalé recesi. Poznamenal také, že ze zemědělství od vstupu ČR do EU odešlo na 120 000 pracovníků.

Nezaměstnanost kvůli nízkému vzdělání už není pravidlo

Místopředsedkyně ČSSD a Senátu Alena Gajdůšková poznamenala, že mezi nezaměstnanými v Česku nejsou jen lidé s nízkým vzděláním. Navíc mladí lidé představují pětinu lidí bez práce. Za příčinu nezaměstnanosti označila omezení aktivní politiky zaměstnanosti. Jednou z možností, jak nastartovat kariéru mladých, by podle senátorky mohlo být jejich sdružování v družstvech. Müllerová uvedla, že projekty zaměstnávání mladých budou financovány především z Evropského sociálního fondu. EK na ně chce v příštích sedmi letech vyčlenit šest miliard eur (150 miliard korun). Podle agentur se na této částce dohodly členské země unie na únorovém summitu o rozpočtu EU na léta 2014-20.

Projekt má být odpovědí na rostoucí nezaměstnanost mezi mladými, která v zemích prodělávajících největší ekonomickou krizi, jako jsou Řecko nebo Španělsko, dosahuje kolem 50 procent. Dubnová schůze Senátu skončila. K dalšímu zasedání se mají členové horní komory sejít už za týden.

Zdroj: aktuálně.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:46.