Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Většina lidí spoléhá jen na státní penzi (Aha!)

Důchodový systém:

Lidé si často mylně myslí, že tím, že platí důchodové pojištění, tak si »sami šetří na svůj důchod«. Jenže protože důchody se vyplácejí z průběžného důchodového systému, tak všechny vybrané peníze končí u současných penzistů. Nikomu se z pojištění nevytvářejí úspory do budoucna.

Státu chybí peníze

Rozdíl mezi tím, kolik se vybere a kolik se vyplácí, přitom neustále roste. Už dnes je průměrný měsíční důchod o více než 1000 korun vyšší, než kolik se vybere v rámci důchodového pojištění. A s tím, jak se zlepšuje lékařská péče a prodlužuje délka života, bude na budoucí důchody méně a méně peněz. Schodek důchodového účtu stále roste a vloni už dosáhl 45 miliard korun. Hrozí, že v roce 2050 klesne ve srovnání s dneškem průměrný státní důchod až o polovinu!

Důchod z více zdrojů

Stát proto přistoupil k největší změně důchodového systému za posledních 20 let. Nabízí lidem, aby si včas zajistili více možností příjmů na stáří. Kromě státního důchodu z prvního pilíře tak ještě můžou využít třetí pilíř (známý také jako penzijní připojištění) a nově také druhý pilíř. Spoření v obou pilířích stát výrazně finančně podporuje. Stáří přitom není nic neočekávaného a každý by měl myslet na to, jak si svůj život v důchodu co nejlépe zabezpečí. Stát k tomu všem podá pomocnou ruku, rozhodnout se už ale musí každý sám.

Sázka na jistotu

Každý by si měl důkladně promyslet, jak a z čeho bude jednou svůj důchod financovat. Čím více možností příjmu bude v penzi mít, tím nižší bude riziko, že bude trpět nouzí. Pokud člověk naskládá všechna vajíčka do jedné ošatky, pak při jejím převrhnutí je velká pravděpodobnost, že přijde o všechna vajíčka. Pokud je rozdělí mezi dvě tři ošatky na různá místa, celkové riziko se snižuje. Existuje totiž jen velmi malá pravděpodobnost, že by se převrhly všechny tři ošatky. Rozdělení zdrojů a úspor obecně znamená vyšší pravděpodobnost zachování příjmů v dostatečné výši.

Co je první pilíř?

Průběžnému důchodovému systému se také říká první pilíř. Do něj putují peníze vybrané státem na důchodovém pojištění. To platí zaměstnanci ze svých mezd a podnikatelé ze zisku.

Stárne celá Evropa

Stále se zvyšující počet důchodců není jen »specialitou« České republiky. V naprosté většině evropských států přibývá lidí starších 65 let. Na jedné straně se totiž díky stále kvalitnější lékařské péči i zdravějšímu životnímu stylu prodlužuje délka života. Na druhé straně ale klesá počet těch, kteří pracují a odvádějí daně, a navíc se zvyšuje nezaměstnanost, která odčerpává ze státních pokladen peníze na sociální výdaje. Problém, jak zajistit budoucím generacím důstojnou úroveň důchodů, tak řeší celá Evropa.

Důchodců přibývá:

Každý rok okresní město Česká republika patří k zemím s nejrychlejším prodlužováním délky života. Jenže dnešní státní důchodový systém začal na našem vznikat před více než 100 lety, kdy se dožil pouze zhruba každý druhý. Dnes se důchodu dožije zhruba devět lidí z deseti a v důchodu stráví v průměru 20 i více let. Zároveň každý rok přibývá 40 až 50 tisíc seniorů, tedy jedno okresní město.

Schodek rozpočtu roste

Schodek důchodového účtu stále narůstá. Loni už dosáhl 45 miliard korun. Bez důchodové reformy by na udržení dnešní úrovně důchodů bylo kolem roku 2050 nutné vynaložit dalších zhruba 150 miliard korun.

Co by to znamenalo bez změn důchodového systému?

Pokrýt schodek 150 miliard korun znamená:

  • zvýšit sazbu pojistného na důchodové pojištění ze současných 28 % na 40 %, nebo
  • zavést jednu sazbu DPH ve výši až 26 %, nebo
  • zvýšit firemní daň ze současných 19 % na 38 %, nebo
  • snížit všechny vyplácené penze (i invalidní) o třetinu.

Zdroj: Aha!

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:40.