Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Z rodičovské zpátky do práce? Teď i s dítětem (Pražský deník)

Připravit dítěti oběd do krabičky, vzít ho s sebou do práce a přes den ho nechat s "tetami" o patro níže – a kdykoliv si ho moci zajít zkontrolovat. Zatím tak vypadá jen pracovní den rodičů zaměstnaných na ministerstvu práce a sociálních věcí, brzy by to ale mohlo fungovat i ve vaší firmě.

"Je zatím jedinou dětskou skupinou v ČR, prošlo jí už 38 dětí. Chválí si ji děti i rodiče," podotýká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Vláda má nyní na stole zákon, který umožňuje vznik takzvaných dětských skupin. Ten by měl usnadnit a urychlit návrat rodičů do práce – možnost umístit svého potomka do školky totiž schází zhruba 40 tisícům lidí.

V čem se skupina liší od firemní či jiné školky?

Pokud v ní je do 12 dětí (jedna "teta" má přitom maximálně šest svěřenců od půl roku do věku před nástupem do školy), nemusí prostory splňovat přísné hygienické normy. Zřízení je tak mnohem jednodušší, ovšem provozovatel musí počítat s tím, že na službě nesmí vydělávat. Na druhou stranu si může náklady odečíst z daní, zatímco rodiče využívající službu získají slevu na dani z příjmů.

"Poskytovatel má možnost buď dětem zajišťovat jídlo sám, a pak musí splnit potravinové předpisy jako ve školce, nebo to nechat na rodičích. Jídlo by pak stačilo ohřát," vysvětlila před časem Deníku jeden z rozdílů Lydie Keprová z ministerstva.

Na rozdíl od školky také není skupina vzdělávacím zařízením, a proto tu nejsou tak vysoké nároky na kvalifikaci personálu. Právě to se ale nelíbí odpůrcům novinky.

"Dříve pro děti do tří let fungovaly jesle, kde museli pracovat zdravotničtí pracovníci. Sestry teď nahrazují lidé s minimální kvalifikací. Záleží jen na zřizovateli, koho zaměstná," nesouhlasí se způsobem péče o nejmenší děti Dagmar Žitníková, šéfka sociálních a zdravotních odborů.

Podle příznivců zákona bude ovšem v tomto případě působit samoregulace: pokud se "teta" bude o děti starat špatně, rodiče tam své děti zkrátka nenechají. Že služba může být přínosem pro všechny, si zkusilo v pilotním projektu samotné ministerstvo. Tady již téměř dva roky dětská skupina funguje.

"Je zatím jedinou dětskou skupinou v ČR, prošlo jí už 38 dětí. Chválí si ji děti i rodiče," podotýká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Skupina se denně stará o 12 dětí od dvou let do zahájení školní docházky. Od letošního února je navíc otevřena druhá skupina pro šest dětí. Pokud sem rodiče dávají svého potomka denně, zaplatí za měsíc 2000 korun, když využívají službu jen občas, přijde je na 160 korun denně.

"O naše zkušenosti se už zajímají další zaměstnavatelé," doplňuje Müllerová s tím, že pokud firmy budou chtít službu zavést, může jim pomoci dotace z Evropského sociálního fondu. Kolik rodiče za hlídání dají, závisí právě na tom, zda se společnosti podaří získat grant či dotaci – každopádně by je ale mělo přijít mnohem levněji než soukromá školka.
KDO SE STARÁ O NEJMENŠÍ?
354 340 dětíŠkolky (2012)
39 000 dětíbylo odmítnuto (2011/2012).
1878 dětíStátní jesle (2011)
ČR: 9 %matek je částečně zaměstnáno.
EU: 13 %matek pracuje na částečný úvazek.

Zaměstnanost českých matek mezi 25 a 30 lety s předškolními dětmi klesla o 18 %.

Kolik dětí (3–6 let) tráví minimálně 30 hodin týdně v péči mimo rodinu (2009)
80 %Estonsko
70 %Itálie, Portugalsko, Dánsko, Slovinsko, Belgie, Lotyšsko
60 %Švédsko, Slovensko, Finsko, Maďarsko
50 %Litva, Bulharsko, Malta, Francie
40 %Španělsko, Kypr, Německo, ČR
30 %Polsko
20 %Řecko, Británie, Rakousko, Rumunsko
10 %Irsko, Holandsko

ZDROJ: NÁRODOHOSPODÁŘSKÝ ÚSTAV, ČTK, ÚZIS

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.3. 2018 000 20:48.