Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Firmy si díky stážím hrazeným z dotací mohou zdarma vyškolit nové pracovníky (HN)

Náklady na stáž jsou pro firmu nulové, protože se uhradí z fondů EU a státního rozpočtu. Firmy i uchazeči o stáž se mohou do projektu zapojit prostřednictvím webové stránky www.stazevefirmach.cz, kde se mohou přihlašovat do informačního systému, v němž naleznou zveřejněné šablony stáží.

Trh práce

Když bude firma se stážistou spokojená, může ho zaměstnat. Uplatnění nebo nové znalosti díky státnímu projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí mohou získat čerství absolventi škol, ale i lidé, kteří jsou delší dobu bez zaměstnání. Projekt se úspěšně rozjíždí, po čtyřech měsících intenzivního vzdělávání účastníků obdrželo certifikát "Europass – doklad o stáži" 170 stážistů. Zájem o stáž je ale výrazně vyšší – od listopadu 2012 do začátku dubna se zaregistrovalo 14 188 uchazečů, z nichž stáž odstartovala zhruba desetina. Přihlásit se může ovšem jen ten, kdo má trvalý pobyt mimo Prahu.

"Od začátku projektu bylo zahájeno celkem 1186 stáží u 539 poskytovatelů. A tento týden je zahajováno dalších 250 stáží. V květnu by potom mohlo začít až 500 nových stáží," upřesňuje statistiky pro HN manažerka popularizačních aktivit z ministerstva práce a sociálních věcí Jitka Fojtíková. Zájem je podle ní vidět i ze strany firem.

Od listopadu 2012 do začátku dubna se zaregistrovalo 3376 firemních poskytovatelů stáží, kteří projekt využívají jako šanci, jak najít nové a kvalifikované pracovníky.

"V současné době se vyškolení lidé velmi špatně hledají, proto jsem se na doporučení známého zkusil zapojit do tohoto projektu, abych našel někoho, koho bych postupně zaškolil," říká Zdeněk Knebel, majitel stejnojmenné firmy z Rožnova pod Radhoštěm, která se do projektu Stáže ve firmách zaregistrovala.

Firmy oslovené HN se shodují, že jim projekt umožňuje připravit si případné budoucí kolegy podle vlastních představ – v potřebném rozsahu teoretických znalostí i praxe. Z podobných důvodů se do projektu zapojila i jesenická společnost Priessnitzovy léčebné lázně.

"V Jeseníku je i přes velkou nezaměstnanost problém získat kvalifikovanou pracovní sílu a tento projekt se nám jevil jako možnost, která by pomohla tento problém částečně řešit," říká ředitel firmy Roman Provazník.

Kromě toho mohou pomoci stážisté, kteří praxí ve firmě projdou, rozšiřovat dobré jméno firmy, v níž stáž absolvovali.

"Vítáme příležitost, aby se uchazeči o zaměstnání seznámili s naší firemní kulturou a přístupem ke klientovi. Na druhou stranu to pro naše mentory znamená stoprocentní přístup a odpovědné vedení stážistů, neboť ti budou šířit, co se u nás naučí," doplňuje Martin Stolín, jednatel pražského Santé Institutu, který poskytuje poradenství v oblasti zdravotnictví.

Díky velkému zájmu uchazečů i firem by se stáže ve firmách mohly stát trvalou součástí legislativy.

"Chceme docílit ukotvení stáží v české legislativě jako uznávané formy vzdělávání. To je motivace, která udává směr naší práci," uvedl již dříve hlavní manažer projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí Radek Rinn.

V tuto chvíli je projekt jako součást Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost naplánován do října 2014. Rozpočet projektu činí 800 milionů korun.

Cesta k získání stážistů ale není pro firmy úplně jednoduchá, což potvrzuje šéf jesenické firmy Roman Provazník. Podle něj je složitá administrativa projektu, když kritéria posuzování uchazečů o stáže ze strany úředníků jsou příliš přísná a výběr uchazečů je tak zdlouhavý.

"Schvalování vhodných stážistů je časově náročnější, než je naše představa jako poskytovatele stáží," doplňuje Martin Stolín ze Santé Institutu.

Největší zájem ze strany uchazečů hlásí v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, nízký zájem získat praxi díky stáži registrují v Libereckém a Karlovarském kraji.

"Zájem uchazečů v Jeseníku není příliš velký. V systému stáží totiž nepobírají za vykonanou práci prakticky žádnou odměnu," vysvětluje Provazník.

Firmy i uchazeči o stáž se mohou do projektu zapojit prostřednictvím webové stránky www.stazevefirmach.cz, kde se mohou přihlašovat do informačního systému, v němž naleznou zveřejněné šablony stáží. Ty popisují pro jednotlivé typové pozice rámcový obsah stáže, požadavky na stážistu i poskytovatele stáže a výši nákladů hrazených v rámci projektu. Součástí tzv. karty stáže jsou bližší informace o konkrétní nabízené stáži i upřesnění požadavků na stážistu. Z aktuálních dat ministerstva práce vyplývá, že nejvíce stáží probíhá v oblasti managementu, ekonomiky, administrativy, personalistiky, správy nebo IT.

Zdroj: HN

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:31.