Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Přeplněné školky. Řešením by mohly být dětské skupiny (Aktualne.cz)

"Spokojení rodiče-zaměstnanci jsou pro každou firmu nenahraditelní. A také stát by měl pomoci sladění pracovního i rodinného života," říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

MPSV předložilo vládě návrh zákona o zřizování alternativní péče o děti

Právní předpis o tzv. dětských skupinách vychází z programového prohlášení vlády, v němž se ministři zavázali k podpoře rozvoje alternativních předškolních zařízení. Již v srpnu loňského roku přitom vláda schválila pravidla pro vznik takzvaných dětských skupin, které by se měly stát alternativou mateřských škol a jeslí.

Dětské skupiny jako nekomerční péče o dítě

Péče o dítě v rámci dětských skupin by se měla poskytovat nekomerčně a případná úhrada by tak měla pokrýt maximálně zřizovací a provozovací náklady. Zároveň by měla být mimo předpisy o školách a školských zařízeních, přičemž poskytovatelem může být zaměstnavatel, nestátní nezisková organizace či územní kraje a obce. Podle Müllerové zatím jediná dětská skupina v České republice pilotně funguje právě na Ministerstvu práce a sociálních věcí a prošlo jí už 38 dětí.

"O naše zkušenosti se už zajímají další zaměstnavatelé," dodala Müllerová.

Návrh zákona připravilo MPSV ve spolupráci s ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví, vládě ho předkládá bez rozporů. Návrh upravuje konkrétní podmínky týkající se hygieny, či počtu dětí na jednu pečující osobu, pojištění, povinnost evidence a další. Počítá se také s daňovou uznatelností nákladů v souvislosti s provozem dětské skupiny a se slevou na dani z příjmů pro výdělečně činné rodiče.

Zdroj: Aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:31.