Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Nezaměstnanost klesla, ale jen mírně (Právo)

Podle ekonomů se pozitivní efekt sezónních prací letos v březnu kvůli studenému počasí poněkud opozdil.

"Výraznější pokles nezaměstnanosti díky sezónním faktorům tak lze očekávat až v dubnu," uvedl analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Na jedno volné pracovní místo v březnu připadalo 15,1 uchazeče, před rokem to bylo 13,2 uchazeče.

"Celková situace na pracovním trhu zůstává krajně nepříznivá a je nejhorší za dobu trvání samostatné ČR," připomněl Novák s tím, že za poklesem stojí pouze sezónní vlivy.

Podle Nováka navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace na pracovním trhu v dohledné době zlepšit, a pokud ano, pak nejdříve v polovině příštího roku.

"Samotný stav ekonomiky by na pokles nezaměstnanosti nestačil a bez vlivu zahájení sezónních prací by pravděpodobně počet lidí bez práce nadále rostl," poznamenala analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Úřad práce ČR ke konci března evidoval celkem 35 438 nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých. Meziročně to je o 6513 více, ve srovnání s letošním únorem o 42 méně. Bez práce bylo na konci ledna v absolutních číslech 276 167 žen a 63 478 osob se zdravotním postižením. Nejvyšší podíl nezaměstnaných zaznamenaly úřady v okresech Bruntál (14,0 %), Jeseník (13,7 %), Most (13,6 %) a Ústí nad Labem (12,2 %). Naopak nejnižší byl v okresech Praha-východ (3,4 %), Praha-západ (3,9 %), Praha (4,6 %) aMladá Boleslav (4,7 %). Celkem měly úřady k dispozici 38 863 volných pracovních míst. Nejvíce uchazečů na jednu pracovní nabídku připadá v okresech Bruntál (66,2), Havlíčkův Brod a Karviná (shodně 49,9), Most (46,3) a Ústí nad Labem (44,4). Podporu v nezaměstnanosti dostalo v březnu 132 398 uchazečů o zaměstnání, pomoc státu tedy získalo 22,5 procenta lidí, kteří byli v evidenci úřadů práce.

Podniky propustí desetitisíce lidí

Až o několik desítek tisíc osob se chystají letos snížit zaměstnanecké stavy průmyslové firmy, upozornil včera server Novinky. cz. Teprve v příštím roce by se mělo propouštění zastavit. Společnosti přitom nové lidi ani nebudou nabírat, vyplývá z březnového šetření, které čtvrtletně společně s Českou národní bankou provádí Svaz průmyslu a dopravy. Vláda včera jednala s odbory o návrzích opatření, která by podle ministrů mohla snížit nezaměstnanost a nastartovat ekonomiku. Jeden z vládních návrhů počítá s dotacemi ve výši 40 až 80 tisíc korun pro nezaměstnané na rozjezd podnikání. Situace na trhu práce je nejhorší za dobu trvání samostatné ČR Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:48.