Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Získat dotace na kurzarbeit bude lehčí (HN)

Právě úřadování projekt brzdí. Z celkových 400 milionů korun, které jsou na projekt vyčleněny do konce roku 2015, zatím úřady práce firmám přikleply jen dvanáct milionů. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chystá od května zjednodušení.

Pomoc pro zaměstnavatele

V zámečnictví Paba na Příbramsku pracují kromě majitele ještě dva zaměstnanci. V lednu málem přišli o místo. Firma totiž neměla žádné zakázky a hrozilo, že skončí. Záchrana přišla ze strany státu ve formě takzvaného kurzarbeitu. Mohlo by jich být i víc, ale mnoho z nich odradila byrokracie spojená se žádostmi.

"Proto se budou měnit některé podmínky pro získání podpory," říká mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Jiří Reichl.

Papírování jako brzda

Třeba zmíněný majitel zámečnictví Josef Paták poslal na měsíc své lidi na svářečský kurz. O náklady – zhruba 25 tisíc korun – i o měsíční plat obou zaměstnanců se postaral úřad práce.

"Na konci roku byla situace v našem oboru opravdu špatná. Kurzarbeit nám pomohl překonat nejhorší období, nemusel jsem propouštět své stálé a zkušené lidi," popisuje Paták s tím, že na konci ledna se mu již podařilo nasmlouvat zakázky a vše již nyní běží bez podpory státu.

Ačkoli si program velmi pochvaluje, neodpustí si povzdechnutí, že byrokracie spojená se žádostí o podporu byla velmi náročná.

"Na úřadě jsem byl asi dvacetkrát s různými papíry. Ale stálo to samozřejmě za to," doplňuje.

Právě úřadování projekt brzdí. Z celkových 400 milionů korun, které jsou na projekt vyčleněny do konce roku 2015, zatím úřady práce firmám přikleply jen dvanáct milionů. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chystá od května zjednodušení. Dosud musela každá firma, aby získala dotaci, dokazovat, že jí za poslední tři měsíce meziročně klesly prodeje minimálně o 20 procent. Nově by si o podporu mohly požádat i jednotlivé pobočky firmy, pokud toto kritérium splní. A úplně odpadnout by měl i jeden z nejkomplikovanějších požadavků: doklady o tom, že měsíc před podáním žádosti neměla firma dost práce pro zaměstnance, na nějž podporu žádá. To celý proces zpožďovalo a podniky odrazovalo.

"Schvalování žádostí nějakou dobu trvá. Jsou tam nastaveny určité podmínky, abychom na projekt mohli čerpat peníze z evropských fondů. Ale ano, rozjezd není takový, jak jsme čekali," doplňuje mluvčí Reichl.

Evropská pružnost chybí Chystané zmírnění požadavků podnikatelé vítají a poukazují na to, že podmínky jsou v okolních zemích nastaveny mnohem pružněji.

"Naše konkurence není ani tolik v Česku, jako v celé Evropě. Jsme proto v nevýhodě, když v jiných zemích mají polštář v podobě plně fungujícího a flexibilního kurzarbeitu, a my ne," popisuje například stav ve svém oboru personální ředitel ArcelorMittalu Ostrava a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Svaz průmyslu prý již od začátku požadoval mírnější nastavení.

"Jsem rád, že se podařilo prosadit spuštění projektu alespoň v této podobě, i když je tam jen minimální míra kompromisu v tom, co chtěl náš svaz a co vláda. Cokoli, co projekt více zpřístupní firmám, ale pomůže," vysvětluje Rafaj.

Kromě zmírnění požadavků na získání podpory z kurzarbeitu chystá ministerstvo i další kroky, jak podpořit zaměstnanost. Zaměstnavatelé třeba mohou dostat na nově přijatého člověka z úřadu práce do třiceti let měsíční příspěvek až 24 tisíc korun a jednorázovou dotaci na vybavení jeho pracovního místa. Na rekvalifikaci čerstvých absolventů má jít od poloviny roku celkem až miliarda korun. Podpořit hodlá stát i vytváření zkrácených úvazků pro matky, lidi pečující o blízké či dlouhodobě nezaměstnané. Navíc ti, kdo jsou již delší dobu na "pracáku" a přijdou s vlastní podnikatelskou myšlenkou, mohou dostat 40 až 80 tisíc korun. Opačný vliv na zaměstnanost by však zřejmě mělo zvýšení minimální mzdy, o němž se jednalo na včerejším jednání tripartity. Pokud by k tomu došlo, některé firmy by na zvýšení platů nemusely mít a mohly by propouštět. Rozhodnout se má na konci dubna.

Kdo dosáhne na dotace na platy

POMOC PRO POBOČKY
Společnost, která sice vydělává jako celek, ale v problémech se ocitly její jednotlivé provozovny. Podporu tak klidně může získat gigant typu ArcelorMittal. Stačí, když v jedné z poboček dojde k meziročnímu poklesu výroby o více než 20 procent – tato změna by měla platit od 1. května, dosud se dvacetiprocentní pokles musel týkat celé firmy.

PŘECHODNÉ POTÍŽE
Podnik s krátkodobým výpadkem ve výrobě, který má sice vidinu zakázek, ale přechodně nemá pro některé zaměstnance práci. A jeho problémy nemusí přitom trvat ani měsíc. Podmínka, která původně s prokazováním čtyřtýdenní odstávky počítala, se počínaje letošním květnem ruší. Firmy budou moci žádat o vstup do takzvaného kurzarbeitu hned, jak se s problémy začnou potýkat.

DLOUHODOBÉ PROBLÉMY
Firma s výrazným poklesem zakázek, kvůli krizi čeká na úplné obnovení výroby až půl roku. Šest měsíců je totiž doba, po kterou může zaměstnavatel čerpat dotace na platy a zároveň rekvalifikovat své lidi, aby si otevřel další cestu k zakázkám. Třeba kroměřížský podnik SP Výroba, který se do systému zapojil loni na podzim jako první, školil svářeče, aby mohli zahřívat těžko svařitelné kovy.

  • 400 MILIONŮ KORUN vyčlenila vláda do roku 2015 na kurzarbeit, tedy pomoc zaměstnavatelům, aby nemuseli propouštět.
  • 117 ŽÁDOSTÍ od firem obdržely zatím úřady práce.
  • 51 FIRMÁM už stát dotace na platy přiklepl.
  • 60 PROCENT je maximální roční pokles výroby, s nímž lze dotaci získat. Firmy před krachem stát zachraňovat nechce.

Zdroj: HN

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:46.