Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Sedm schodů do práce (HN)

Kurzarbeit je však jen jeden ze sedmi kroků ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) pro zlepšení situace na pracovním trhu. Sám pro sebe má k dispozici do konce roku 2015 čtyři sta milionů korun. Což při současné ceně školení odpovídá, že by jím mělo v následujících měsících až letech projít přes třináct tisíc zaměstnanců.

V porovnání s téměř šesti sty tisíci oficiálně evidovanými lidmi bez práce je to ale taková homeopatická léčba – kapka peněz v moři problémů. Kdybychom chtěli zobecnit stávající úspěšnost vůči celkovému počtu lidí bez práce, musel by program trvat asi dalších patnáct set let. Kurzarbeit je však jen jeden ze sedmi kroků ministerstva práce a sociálních věcí pro zlepšení situace na pracovním trhu. Sám pro sebe má k dispozici do konce roku 2015 čtyři sta milionů korun. Což při současné ceně školení odpovídá, že by jím mělo v následujících měsících až letech projít přes třináct tisíc zaměstnanců. Další program, který počítá se zaměstnáváním mladých, má k dispozici miliardu, ovšem počítá jen s třemi tisícovkami zaměstnaných.

V rámci oněch sedmi bodů k zaměstnanosti proto kurzarbeit patří k menšinovému programu. Tím pádem zjevně ani neprospěje ekonomice tak, jak se to podařilo v Německu. Ostatně i zaměření programu je odlišné – Němci necílovali zvyšování vědomostí pracujících, ale hlavně záchranu podniků a pracovních míst. A nikoliv na stovky, ale na statisíce. V Česku se ale celý program musel napasovat na peníze z evropských fondů. Výsledkem je něco, co se jmenuje "Vzdělávejte se pro stabilitu!". Což mluví samo za sebe.

Ministerstvo práce má však podle ministryně Müllerová dost peněz na to, aby pomohlo firmám i obcím udržet a také vytvořit nová pracovní místa nejen v rámci modifikovaného kurzarbeitu. Celkem má prý vyhrazeno na podporu zaměstnanosti sedm miliard. Jen není úplně jasné, kde se peníze vezmou, když nedávno ministerstvo přiznalo, že jen na výplatu dávek v hmotné nouzi letos chybí až čtyři miliardy korun. A to je teprve první polovina dubna.

Zdroj: HN

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:40.