Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Duben:

Nezaměstnanost v březnu lehce poklesla (Novinky.cz)

Nezaměstnanost v Česku za měsíc březen mírně klesla.

„Pozitivní efekt sezónních prací se v březnu kvůli studenému počasí opozdil. Výraznější pokles nezaměstnanosti díky sezónním faktorům tak lze očekávat až v dubnu,“ uvedl analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Na jedno volné pracovní místo v březnu připadalo více než 15 uchazečů.

„Celková situace na pracovním trhu zůstává krajně nepříznivá a je nejhorší za období trvání samostatné ČR,“ připomněl Novák s tím, že za poklesem stojí pouze sezónní vlivy.

Srovnáme-li letošní březen s tím loňským, je na úřadech o zhruba 62 000 osob více. Podle Nováka navíc nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace na pracovním trhu v dohledné době zlepšit, a pokud ano, pak nejdříve v polovině příštího roku.

Nízká spotřebitelská poptávka

Vysoký počet lidí bez práce přetrvává podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin kvůli nízké spotřebitelské poptávce v Evropě i v Česku.

„Zaměstnavatelé se do žádného velkého najímání nových zaměstnanců neženou a vyčkávají na to, co přinesou další měsíce,“ uvedl Volf.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných zaznamenaly úřady práce ke konci března v okresech Bruntál (14 procent), Jeseník (13,7 procenta) a Most (13,6 procenta). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,4 procenta), Praha-západ (3,9 procenta) a Praha (4,6 procenta).

Zdroj: Novinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.4.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:50.