Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Ludmila Müllerová: Uvažujte už dnes o spoření na penzi. Bude to vaše výhoda (ceska-media.cz)

Je to skutečně tak: II. pilíř se stane výhodný pro výraznou většinu Čechů. Penzisté v Česku dnes v průměru dostávají od státu 10 až 11 t i korun a většina má důchody ještě nižší.

Co by se stalo v roce 2050, kdybychom neprovedli důchodovou reformu a lidé si k tomu nijak nespořili? Zůstali by plně závislí na důchodu od státu. A jejich důchod by se v dnešních cenách pohyboval kolem 7 tisíc korun. Pouze tolik by si Česká republika mohla dovolit platit svým důchodcům, aby se dluh státu nezvyšoval.

Mohl by stát najít peníze i pro budoucí důchodce? Teoreticky ano, ale musel by zvýšit důchodové pojištění, tedy daň z práce. A dokonce tak, že by se jeho sazba zvedla ze současných 28 procent na více než 40 procent. Je jasné, že by se lidem snížil jejich čistý příjem. Při mzdě 20 tisíc korun by tak přišli o 2 400 korun měsíčně. Prudký růst daní by ale vedl k úniku lidí a firem do šedé ekonomiky, podniky by na zvýšení ceny práce reagovaly propouštěním a odchodem do zahraničí. Nakonec by stát žádné další peníze nezískal a problém by se nijak nevyřešil.

My ale nechceme dopustit ani prudký pokles důchodů, ani výrazné zvýšení daní. Proto jsme se rozhodli motivovat občany, aby více mysleli na svou budoucnost.

Od 1. ledna 2013 si nově mohou spořit na svůj účet v novém II. pilíři, kam si lze převést část důchodového pojištěnka snížit si tak daně. Stejně tak je dobré využít existující III. pilíř, tedy bývalé penzijní připojištění. Jen komplexní důchodová reforma a dostatek vlastních úspor vám zajistí důstojné prožití vašeho stáří.

Autorem článku: Ludmila Müllerová, ministryně práce a sociálních věcí za TOP09

Zdroj: ceska-media.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.7. 2019 000 11:38.